Pazar, Kasım 28
Home>>Sağlık Haberleri>>Ketojenik Diyetin Yanında Almamız Gereken Takviyeler
Sağlık HaberleriTakviye Besinler

Ketojenik Diyetin Yanında Almamız Gereken Takviyeler

KETOJENİK DİYETİN YANINDA ALMANIZ GEREKEN TAKVİYELER

Zayıflamak ve kilo vermek için son dönemlerin en popüler diyet planlarından biri de ketojenik diyettir. Temel olarak ketojenik diyet yağ alımınızı arttırıp, karbonhidrat alımını azaltmayı amaçlamaktadır. Keto diyetlerinin en büyük dezavantajlarından biri, vücudunuza belirli temel besinleri vermeyebilecekleridir.

Bunun nedeni, ketojenik bir diyette atlanan belirli yiyeceklerin, daha fazla miktardaki diğer temel gıda besinlerini içermesidir. Örneğin, bazı karbonhidratlı yiyecekler, aynı zamanda, vücudun sağlıklı çalışması için hayati önem taşıyan çinko, magnezyum, vitaminler ve flavonoidler gibi temel besinler içerir. Ketojenik diyet uygulayanların takviye olarak alması gereken bazı besin grupları vardır:

Ketojenik Diyetteki Besinler: Ketojenik Diyete Yeni Başlayanlar Hangi Besinleri Tüketmelidir?

Spirulina

Spirulina aslında yeşil bir bitkiden ziyade bir çeşit mavi-yeşil alg türüdür. Balık ve insan da dahil olmak üzere çok çeşitli hayvanlar tarafından tüketilmektedir. Nitekim, 1988 yılında NASA tarafından bir süper gıda olarak kabul edilmiştir.

Spirulina’nın ketojenik diyetler için oldukça yararlı bir takviyedir. Spirulina kullanmanın birkaç avantajı vardır:

  • Spirulina gibi yeşillikleri kullanarak diyetinizi takviye etmek, sıkı bir ketojenik diyet uygularken vitamin ve mineral alımınızı arttırmanın mükemmel bir yoludur.
  • Spirulina popüler olarak tam bir protein olarak kabul edilir, yani vücudunuza doğru çalışması için gereken tüm amino asitleri sağlar.
  • Spirulina, vücudunuzun yağ olarak depolanmasını önlemek için karbonhidratları bağlamada yardımcı olan yeterli miktarda lif içerir.
  • Spirulina, vücudun bazı kritik süreçlerinde çok önemli olan magnezyum, demir ve potasyum gibi temel besin maddelerinde inanılmaz derecede zengin bulunmuştur.
  • Araştırma ayrıca kötü kolesterol ve trigliserit düzeylerinin azaltılmasında etkili olduğunu göstermektedir.

Omega-3

Omega 3, sardalya, somon ve uskumru gibi yağlı balıklarda bulabileceğiniz hayati bir yağ asididir. Diğer birçok fayda arasında, sağlıklı yağ kaybı ve kas gelişimini desteklemeye yardımcı olur. Omega 3 vücudunuzda sentezlenemez, bu yüzden beslenmenize dahil etmelisiniz. Çoğu insan yüksek miktarda omega 3, 6 ve omega 9 almak için balık yemek istemeyebilir. Bu nedenle, ketojenik diyetinizi omega üç takviyesiyle takviye etmek, alımınızı arttırmak için mükemmel bir yoldur.

Peynir Altı Suyu Proteini

Peynir altı suyu proteini en yaygın olarak bilinen takviyelerden biridir. Aynı zamanda en biyoyararlı proteinlerden biridir. Vücutta daha hızlı sindirilen ve emilen tam bir proteindir. Peynir altı suyu proteini vücudunuzun düzgün büyüme ve fonksiyonları doğru bir şekilde gerçekleştirme için ihtiyaç duyduğu tüm 9 temel amino asit ile donatılmıştır. Bunlar, en önemli dallı zincirli amino asitler olan lösin, valin ve izolösindir. Sütlü tereyağı, yoğurt ve peynir gibi gıdalardan yüksek kaliteli peynir altı suyu proteini alabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, içecekler ile karıştırılabilecek, hamur işlerine veya mısır gevreği üzerine serpiştirilebilen peynir altı suyu protein tozu takviyeleri kullanabilirsiniz.

D Vitamini

D vitamini bazı besnlerle ve düneş ışınları sayesinde alınabilse de özellikle keto diyeti uygulayan kişilerin takviye olarak alması da oldukça faydalı olacaktır. Bu yağda çözünen vitamin, vücuttaki mineral besinlerin emiliminin yanı sıra kemik sağlığını da arttırmaktadır. Aynı zamanda kas enerjisini artırır, kas büyümesini destekler, yağ metabolizmasında yardımcı olur ve onlarca başka fizyolojik süreci destekler.

Hindistan Cevizi Yağı

Bu tip yağlar, çeşitli sağlık yararları için kullanabileceğiniz ideal bir destektir. Ketojenik diyetler için uygundur, çünkü yağ alımını arttırmak için kullanabilirsiniz. Sağlıklı yağ alımını arttırmak için mükemmeldir. Hindistan cevizi yağını, sağlıklı yağ alımını artırmak istediğinizde yemeklerinizi ham hindistan cevzi yağı ile yapabilir ya da kapsül şeklindeki takviyeleri de alabilirsiniz.

Elektrolit Takviyeler

Bir keto diyetinde, çok çeşitli yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor. Bu yiyeceklerden bazıları vücudunuza sodyum, magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi elektrolit besinleri sağlar. Bu elektrolitler, vücudun önemli biyokimyasal süreçlerinde çok çeşitli roller üstlenirler ve bu da onları inanılmaz derecede önemli kılar. Ayrıca, keto veya düşük karbonhidrat diyeti sırasında böbrekler boyunca su ile birlikte daha yüksek seviyelerde elektrolitler kaybolur. Elektrolit takviyeler vücudunuzun elektrolit dengesini geri kazanmanıza ve korumanıza yardımcı olabilir. En yaygın elektrolit takviyeleri şunları içerir:

Sodyum

Bu tartışmasız en önemli elektrolittir. Bunun nedeni sinir ve kas fonksiyonunda çok önemli olmasına rağmen, sodyum vücuttaki diğer elektrolitlerin sağlıklı bir dengesinin sağlanmasından sorumludur. Bu, vücutta su tutulmasını teşvik eden anti-diüretik özellikleriyle elde edilir. Keto diyetinizdeki yemeklere düzenli olarak sodyum ya da deniz tuzu ekleyebilir, düzenli olarak kemik suyu içebilirsiniz ve sağlıklı miktarlarda yumurta ve kırmızı et gibi sodyum bakımından zengin yiyecekler alabilirsiniz.

Magnezyum

Düşük karbonhidratlı diyet uygulayan insanlarda magnezyum eksikliği sıkça görülmektedir. Diğer birçok rol arasında, magnezyum bağışıklık sistemini, normal kalp ritmini, uygun sinir fonksiyonunu ve kas fonksiyonunu desteklemekten sorumludur. Aslında vücuttaki yüzlerce biyolojik reaksiyonu destekler ve keto diyetine önemli bir destek olur. Badem, kabak çekirdeği, avokado ve yeşil yapraklı sebzeler gibi doğal kaynaklardan magnezyum bulabilirsiniz. Magnezyum içeren keto takviyeleri de, vücudunuz tarafından ihtiyaç duyulan doğru miktarlarda gerekli olan elementi içerir.

Potasyum

Bu hayati besin, sıvı dengesini, sağlıklı kalp atış hızını ve normal kan basıncını desteklemekten sorumludur. Ayrıca, enerji üretmek için ya da karbonhidratların parçalanması da şarttır. Potasyumun en iyi doğal kaynakları avokado, yapraklı yeşillikler, mantarlar, somon ve fındıktır. Potasyum içeren takviyeler de mevcuttur; Potasyum takviyesini çok fazla almaktan kaçının. Vücudunuz için toksil olabilir. Ne kadar kullanacağınıza bir diyetisyenle karar vermelisiniz.

Kalsiyum

Kalsiyumun kemik sağlığını geliştirmede ne kadar önemli olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Pekala, kas sağlığını ve kan pıhtılaşmasını teşvik etmek de dahil olmak üzere vücutta onlarca başka önemli rol oynar. Ketojenik diyetinizi kalsiyumla takviye etmek, kas kaybından endişe etmeden kesinlikle kilo vermenizi artıracaktır. En iyi kalsiyum takviyelerinden bazıları vücuttaki emilimini arttırmak için D vitamini ile birlikte gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir