Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Beslenme>>Kestanenin İnsan Sağlığına Faydaları

Kestane Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kestane enerji verir ve besleyicidir. Kestane %50 oranında karbonhidrata sahiptir. Karmaşık bir yapıya sahip olan bu karbonhidrat vücutta uzun bir süre emilir, bu yüzden kan şekerini birden yükseltmez ve iyi bir enerji kaynağıdır. Gün boyunca zinde kalmamıza yardımcı olur. Tarih boyunca insanoğluna iyi bir karbonhidrat kaynağı olan kestane, un olarak da ekmek veya pasta yapımında kullanılabilir.

C vitaminin yönünden oldukça zengindir. 100 gramında 43 miligram C vitamini vardır. Dolayısıyla kemik ve damar yapımızın güçlü olmasını sağlar. Kestane sahip olduğu mineraller sayesinde kalp ve damar rahatsızlıklarında, kanser hastalıklarının tedavisinde olumlu yönde etki sağlar. İçerdiği bol miktarda ki Potasyum ile kalp ritminin düzenlenmesine ve kan basıncının normal değerlerde seyretmesini sağlar.

Kestanenin İnsana Faydaları Nelerdir ?

Tam bir vitamin deposu olan kestane, kışın gribe karşıda koruyucu bir görev üstlenir. En önemli faydalarından bir tanesi de kolesterolü düşürmesidir. İçeriğinde bulunan lifler sayesinde kolesterol oranının düşük olmasını sağlar. Daha bir çok faydası olan Kestane, cilt sağlığına, osterepoz tedavisine ve prostat kanserine karşıda iyi geldiği belirtilmektedir.

Son olarak fiyatı pahalıda olsa kestane balını mutlaka tavsiye ederim, hem lezzet olarak çok güzel bir tadı vardır hem de içerdiği flavonoid sayesinde basur ve varis tedavisinde olumlu yönde etkileri olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir