Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Spor>>Egzersiz>>Kegel Egzersizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda vajinayı saran vajinal kasların güçlendirilmesine yönelik olarak yapılan pelvik kas egzersizlerine kegel egzersizleri denilmektedir.

Vajinal doğumda, cinsel ilişkide, idrar yapma ve dışkılama fonksiyonunda vajinal kaslar kadınlar için oldukça önemli bir fonksiyona sahiptir. Bu egzersizler ilk olarak 1948 senesinde Dr. Arnold Kegel tarafından tanımlandığından dolayı kegel egzersizleri olarak tanımlanmıştır.

Kegel egzersizleri, pelvis tabanındaki sıkıp bırakma hareketiyle yapılır ve amaç vajinal kasların güçlü hale gelmesini sağlamaktır. Nü egzersizler, üretra, mesane, vajina, rahim ve rektumun daha iyi ve güçlü çalışmasına önemli ölçüde yardım etmektedir. Kegel egzersizleri ile birlikte daha rahat ve sancısız bir doğum gerçekleştirilmesi mümkün olabilmektedir. Bu egzersizlerin gebelikte ve doğum sonrasında da yapılması herkese tavsiye edilir. Bu şekilde doğumdan sonra yaşanabilecek idrar kaçırma ve cinsellik problemlerinin kegel egzersizleri yardımıyla üstesinden gelinmesi olanaklı hale gelmektedir. Doğumun olmasını sağlayan ıkınma hareketleri bu pelvis tabandaki kaslar sayesinde gerçekleşmektedir. Ayrıca kegel egzersizleri sayesinde cinsel ilişkide yaşanan sorunların da önüne geçilebilmektedir.

Kegel egzersizlerinin uygulama aşamasında doğru kasları çalıştırmak büyük önem arz etmektedir. Doğru kası çalıştırıp çalıştırmadığınızı anlamanızın en kolay yolu, idrarınızı yaparken idrarı kesip ve devam ettirin ve bu iemi birkaç kez tekrar edin. Bu işlemi uygularken çalıştırdığınız kaslar pelvis taban kaslarıdır. Kegel egzersizlerini uygulamaya başlamadan önce muhakkak mesaneyi boşaltın ve egzersizlere bunun sonrası da başlayın. Pelvik kasları kastığınız zaman 10 saniye bekleyin ve daha sonra yavaşça serbest bırakın, daha sonra tekrar 10 saniye kasın ve bırakın. Bu işlemi günde 5 defa uygulayın ve her uygulamada 10 kez tekrarlayın. Kegel egzersizlerini uygulamak son derece kolaydır ve bu egzersizleri gün içerisinde her yerde ve her an uygulamanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir