Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Kas Dejenerasyonunda Görülen Belirtiler
HastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Kas Dejenerasyonunda Görülen Belirtiler

Kas Dejenerasyonunda Görülen Belirtiler

Kas Dejenrasyonu ya da Musküler distrofiye olarak bilinen rahatsızlık genelde bir gen mutasyonu sonucu oluşur ve vücudunuzdaki kas hasarına ve kas hücrelerinin kaybına yol açar. Farklı şekillerde hareket eden 150’den fazla dejeneratif kas hastalığı var, ancak dejenerasyonları genelde hafif semptomlarla başlar ve gittikçe ilerler.

Kaslarda Ağrı ve Sertlik

Kas hücrelerinin kaybı genellikle kaslarınızda zayıflık hissine neden olur. Yani, bir sandalyeden kalkarken, saçınızı fırçalarken, bir nesneyi kaldırırken veya eğilirken problemleriniz varsa, muhtemelen kas distrofisinden muzdarip olursunuz.

Kasların esnekliği azaldığını ve kaslarınızda bir sorun olduğunu gösteren kas ağrısını da fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, uzun süren spazmlar ve kol ve bacak kaslarının sıkılaşması ve sıkılığı gibi semptomlar, medikal tedavi gerektiren ciddi bir durum olan miyotoni belirtileri olabilir.

Baldırların Genişlemesi

Büyümüş baldır kasları Duchenne kas distrofisinin işaretlerinden biri olabilir. Bu hastalık genellikle erkeklerde erken yaşta ortaya çıkar ve çok hızlı bir şekilde kötüleşir.

Eğer Duchenne hastalığından muzdaripseniz, baldır kaslarınız ilk etapta etkilenir çünkü vücudunuzu stabilize etmeye çalıştığınızda çok fazla kullanılırlar. Bu durumda, orijinal kaslar sonunda yağ ve yara dokusu ile yer değiştirir.

Kamburlaşma

Eğer kaslarınız omurganızı düz tutacak kadar güçlü değilse, zamanla kamburlaşmaya yol açabilecek kötü bir duruşunuz olabilir. Bu durumdan dolayı, omurganız sol veya sağ tarafa doğru kıvrılır, böylece iç organlarınız pozisyonlarını değiştirir.

Skolyoz genellikle gençlerde kendini gösterir ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Hastalık, baş ağrısı ve sürekli bacak ağrısı dahil olmak üzere sağlığınız üzerinde birçok olumsuz etkiye sahip olabilir.

Solunum Problemleri

Ağır skolyaz vakalarında, ilerleyici kas zayıflığı olabilir ve nefes süreci ile ilişkili göğüs kasları etkilenebilir. Nefes darlığı hissetmemekle birlikte, baş ağrıları, konsantrasyon güçlüğü ve kabuslar gibi kötü solunum fonksiyonlarını gösteren bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Zayıf göğüs kasları, öksürmenizi zorlaştırır ve ciddi bir solunum yolu enfeksiyonu riskini artırır. Bu nedenle düzgün bir şekilde tedavi edilmezse, basit bir soğuk zatürre hızla ilerleyebilir.

Kalp Sorunları

Çeşitli kas dejenerasyonları, kalbin işleyişindeki gerileyici değişiklikler meydana gelebilir. Bu değişiklikler kardiyomiyopati olarak adlandırılır ve bazı insanlar nefes darlığı, yorgunluk veya bacak şişmesi hissine rağmen, erken bir aşamada belirtileriniz olmayabilir.

Ancak, bu bozukluğa bağlı olarak, kalp kasınız eskisi kadar iyi çalışamaz. Bu yüzden zamanla düzensiz kalp atışı, bayılma ve baş dönmesi gibi belirtiler görülebilir.

Katarakt

Kas isradejenerasyonuna ek olarak, miyotonik distrofisi olan insanlar sıklıkla çeşitli göz problemlerinden muzdariptirler. Bu problemler arasında göz kaslarında zayıflık, ağrılı gözler, düşük göz tansiyonu ve katarakt sayılabilir .

Bir katarakt müsküler distrofi en yaygın belirtisidir. Gözünüzdeki merceğin bulanıklaşmasını ifade eder ve genellikle bulanık görüşe, soluk renklere, parlak ışıklarla ilgili sorunlara ve gece görüş sorunlarına yol açar.

Erkeklerde Kellik ve İnfertilite

Myotonik distrofili bazı erkekler de hormonal değişikliklere neden olabilir. Böylesi bir hormonal dengesizlik, tipik olarak , 20’li veya 30’lu yaşlarda sıklıkla gelişen bir erkeğin kafatasının ön kısmında erken bir kelliğe neden olur.

Endokrin bozukluk da erkeklerde iktidarsızlık ve testiküler atrofi neden olabilir. Teorik olarak, bu durum infertiliteye veya çocuk sahibi olmamıza yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir