Pazartesi, Ekim 18
Home>>Faydalı Bilgiler>>Kas Ağrısını Azaltmak İçin 6 Doğal Kas Gevşetici
Faydalı BilgilerHastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Kas Ağrısını Azaltmak İçin 6 Doğal Kas Gevşetici

Kas Ağrısını Azaltmak İçin 6 Doğal Kas Gevşetici

Kas spazmı, ağrılı ve rahatsız edici bir durumdur ve hareketi kısıtlar, iş performansınızı etkiler ve sizi bir çözüm aramaya zorlar.

Çoğumuz kas ağrısından kurtulmak için kas gevşetici ürünler kullanıyoruz. Sentetik kas gevşeticiler, kas sistemi yerine sinir sistemi üzerinde hareket ederler. Bu reçeteli ilaçları aldıktan sonra, beyniniz ile sinir sisteminiz arasındaki iletişim kesilir ve hiç acı çekmezsiniz. Bu yüzden bazen kas rahatlatıcı hapları aldıktan sonra beyin sisi, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, idrar retansiyonu ve ağız kuruluğu gibi yan etkilere maruz kalmanızın nedeni budur. Ayrıca, bir süre sonra, acı geri döner ve bu hapları tekrar almanız gerekiyor. Uzun vadede bağımlısı olursunuz.

Sentetik kas gevşeticileri tek çözüm değildir ve eşit derecede etkili ve güvenli olan doğal kas gevşeticiler vardır. Kasları gevşetir, kas gerginliğini azaltır, iltihapla savaşır, ağrıyı azaltır ve sinirleri yatıştırır.

Epsom Tuzu Banyosu

Epsom tuzu içinde bulunan magnezyum sülfat, doğal bir ağrı kesici özelliğine sahiptir. Kaslarımız yıprandığında sertlik ve ağrıya neden olan fazla sıvı birikmesi oluşur. Epsom tuzu, kaslardaki bu ekstra sıvıyı çeker. Ayrıca, magnezyum vücuda cilt yoluyla girer ve inflamatuar cevabı stabilize eder. Böylece, en iyi doğal kas gevşeticilerinden biri olarak davranır.

Ilık suyla doldurulmuş küvete bir bardak Epsom tuzu ekleyin ve 15 ila 20 dakika boyunca kendinizi kuvete bırakın. Kendini kurula ve sonra rahatla.

Papatya Çayı İçin

Papatya flavonoid açısından zengindir ve kas gevşetici ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Papatya çayını içmek, kasların iyileşmesini destekler. Ayrıca rahmin kaslarını gevşetmede yararlıdır ve adet kramplarını rahatlatır.

  • 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği (daha güçlü çay için yaprak miktarını artırın)
  • 1 bardak kaynar su

Kurutulmuş papatya çiçeğinin üzerine bir bardak kaynar su boşaltıp 3-4 dakika bekleyin. Ardından süzüp içebilirsiniz. Eğer tadını beğenmezseniz içine bir çay kaşığı bal koyabilirsiniz.

Not: Diyabetik ilaçlar alıyorsanız, lütfen papatya çayı almadan önce doktorunuza danışın.

Papatya esansiyel yağı ile de masaj yapabilirsiniz. Acı ve sıkılığa karşı hızlı bir rahatlama sağlayacaktır. Ancak, papatya esansiyel yağını jojoba yağı veya hindistancevizi yağı gibi bazı taşıyıcı yağlarla seyrelttiğinizden emin olun.

Arnika Yağı Masajı

Arnika, anti-inflamatuardır. Bir vazodilatatör (damar genişletici) görevi görer ve kan akışını uyarır ve kas hasarını tedavi eder. Bu nedenle Arnika yağı etkilenen bölgeye sürüldüğünde kas ağrısını azaltır. Arnika yağı karpal tünel ve osteoartrit gibi durumlarda da yararlıdır.

Etkilenen bölgeye, yağ tamamen emilene kadar Arnika yağı ile masaj yapın. Bunu günde 3-4 kez tekrarlayın.

Not: Kullanmadan önce Arnica yağını iyice çalkaladığınızdan emin olun.

Biberiye Yağı Kullanımı

Biberiye mutfakta yaygın olarak kullanılan baharat. Sadece mutfakta lezzet ve aroma kazandırmakla kalmayıp, aynı zamanda birçok sağlık yararına da sahiptir. Doğal bir kas gevşetici. Kan dolaşımını teşvik eder ve ağrıyı ve iltihabı azaltır. Kas spazmından kurtulmak için biberiye bitki çayı ve biberiye esansiyel yağı kullanabilirsiniz.

Biberiye bitki çayı yapmak için, bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı kurutulmuş biberiye ekleyin. 10 dakika bekleyin ve sonra süzün ve için.

Biberiye esansiyel yağını birkaç damla zeytinyağı veya hindistan cevizi yağıyla karıştırın ve etkilenen bölgeye masaj yapın.

Arnavut Biberi Kullanın

Arnavut (acı) biber, doğal bir analjezik olan bileşik kapsaisin içerir. Beyindeki ağrı vericilerinin aktivasyonunu engeller. Bu şekilde, kas sertliğini azaltır ve iltihabı azaltır.

Bir tatlı kaşığı arnavut biber tozunu yarım fincan sıcak zeytinyağına karıştırın. Etkilenen bölgeye masaj yapın ve 30 dakika bekletin. 30 dakika sonra temizleyin.

Nane Yağı Kullanımı

Nane yağı, eski çağlardan beri doğal bir kas gevşetici olarak kullanılmıştır. Sırt ağrısı, kas ağrısı veya bacak ağrısı gibi her türlü acı ve ondan kurtulmak için nane esansiyel yağına güvenebilirsiniz. Kan dolaşımını artırır ve aynı zamanda şişmeyi de azaltır. Böylece ağrı ve iltihapları kolaylaştırır.

Zeytinyağı ile nane yağını seyreltin ve etkilenen bölgeye masaj yapın.

Not: Nane esansiyel yağını ağızdan almayın ve ciltte kullanmayın.

Bu yüzden, bir dahaki sefere kas ağrısından dolayı, yukarıda belirtilen doğal kas gevşeticilerinden birini deneyin. Fakat aynı zamanda uygun dinlenmeyi, bol su içmeyi, nazik gerdirme egzersizleri yapmayı, magnezyum ve kalsiyumun diyet alımını artırmayı ve alkol, şeker, kafein gibi besinleri kesmeyi unutmayın.

Hamile kadınlar, emziren anneler ya da çeşitli ilaçlar alan kişiler yukarıdakileri (her ne kadar doğal da olsa) yöntemleri kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir