Salı, Kasım 23
Home>>Beslenme>>Karantinada Sağlıklı Beslenme Nası Olmalı?
BeslenmeKoronavirüs / Covid-19YaşamYemek

Karantinada Sağlıklı Beslenme Nası Olmalı?

Karantina’da sağlıklı beslenme ve kilo almama nasıl sağlanır?

Eşinizin ya da Annenizin spagetti bolonezi ne kadar iyi olursa olsun, makarnanın tadından nefret etmeye başlamadan önce onu arka arkaya akşam yemeği için yiyebileceğiniz çok fazla zaman vardır.

Yeni koronavirüsün yayılmasını çevreleyen dünyadaki son olaylarla birlikte, herhangi bir potansiyel gıda kıtlığı sırasında lezzetli ve çeşitli yemeklere izin verecek yiyecekleri stoklamayı planlamaya başlamanın zamanı gelebilir.

Çok çeşitli yemeklerin temeli olacak kadar çok yönlü birkaç temel öğenin yanı sıra sizi ve sevdiklerinizi sadece beslenmekle kalmayıp mutlu tutmaya yardımcı olacak ipuçları ve fikirler de inceleyeceğiz.

Temel Bilgilerle Başlayın: Çok Yönlü Uzun Raf Ömrü Gıdalar

Aylarca veya yıllarca endişe duymadan yenilebilir kalabilen yiyecekler gibi hiçbir şey “Gıda krizi sırasında bana ihtiyacın var” diye bağırmaz.

Burada stoklamayı düşünmeniz gereken bariz temel unsurlar, iyi bir uzun ömürlü yavaş karbonhidrat ve protein kaynağı olarak kuru fasulye, çok çeşitli öğünler için dolgu tabanı olarak beyaz veya kahverengi pirinç ve evet, alternatif olarak farklı makarna türleri. her zaman pilav için.

Bu 3 gıda, kurutulduklarında aylarca saklanır ve birçok farklı yemek türü için ucuz, bol ve güvenilir bir temel sağlamak için büyük miktarlarda stoklanabilir.

Kendinizi yerel marketlerde rafların boş olduğu bir durumda bulursanız veya uzun bir süre kendi başınıza veya sevdiklerinizle karantinaya almak zorunda kalırsanız, bu yiyecekler bir sonraki alışverişiniz için olmazsa olmazdır. .

Temel Öğeleri Ekleyin: Dondurulmuş Etler veya Et Benzeri Ürünler

Mutlu bir şekilde et yemenize veya vegan veya vejeteryan olup olmadığınıza bağlı olarak, en sevdiğiniz etleri veya et benzeri ürünleri stoklamak ve evinizde birkaç ay dayanabilecek bir kaynağı dondurmak, düşünmeniz gereken bir sonraki şeydir. .

Bu yiyecekler çok çeşitli besinsel faydalar sağlar ve bu ürünlerde bulunan protein, yedikten sonra kendinizi ve ailenizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir.

Göz önünde bulundurmanız gereken temel etler, dondurulmuş deniz ürünleri, kendi kendine dondurulmuş kırmızı etler ve tavuklar ve stok yaparken bütçenizi korumak istiyorsanız, dondurulmuş kıyma veya sosis olabilir.

Veganlar ve vejeteryanlar, gerekirse haftalar veya aylar boyunca çeşitli yemekler oluşturmanıza yardımcı olacak et benzeri ürünleri stoklamalıdır.

Biraz Yaratıcılık Getirin: Temel Gıdaların Çeşitleri

Şimdi, yaşadığınız yere ve yemek istediğiniz yiyecek türlerine bağlı olarak biraz yaratıcı olmanız gerekebilir.

Süt, bir dizi yemek için ve bir kase müsli veya mısır gevreği için faydalı olabilecek temel bir öğedir. Bu, hepsinin en önemli düşüncesinde sütün rolünden bahsetmiyorum: kahvenin akmasını sağlamak!

Bununla birlikte, herhangi bir izolasyon döneminden geçmek için, gerekirse aylarca dayanabilecek, rafta stabil süt stoklamak akıllıca bir hareket olabilir.

Önemli bir yiyeceğin başka bir çeşidi de, kabuklu yemişlerin faydalı yağlarını ve proteinlerini içeren, ancak tipik olarak daha ucuz olan, daha az yer kaplayan ve uzun süre saklanması daha kolay olan fındık yağı stoklamaktır.

Gülümsemelerini Sağlayın: Hatırlanması Gereken Birkaç Güzel Dokunuş

Tüm bu çılgınlığın ortasında, küçük şeylerin her şeyi değiştirebileceğini hatırlamak önemlidir.

Pilav ve et stoklamak hiç akıllıca değil, ancak kendi kendine karantinadaysanız ve sahip olduğunuz tek şey temel ürünlerse, o zaman keyif ve ferahlık için bir zamandan çok bir angarya gibi hissetmek için yemeye hazır olun.

Tam yağlı hindistancevizi kremalı dondurulmuş meyveler harika bir ikramdır ve aynı zamanda dünyanın toplu olarak stoklanmasına mal olmayacak.

Hindistan cevizi kreması iyi yağlarla doludur ve konserve edildiğinde uzun süre dayanır ve dondurulmuş meyveler tadı güzel olan sağlıklı şekerler sağlar, ancak bunlar en düşük GI meyvelerinden bazıları ve düşük kaloridir.

Uzun süreli bir kapalı kalma sırasında içilecek biraz özel bir şey için, kakao tozu ve stevia veya şeker stoklamayı ve bunları ucuz, uzun ömürlü bir sıcak çikolata oluşturmak için bir tutam süt ve sıcak suyla karıştırmayı düşünün.

Son Söz: Kendi Kendine Karantina Yemek Planlaması Nasıl Yapılır?

Ufuktan ne gelirse gelsin, her seferinde haftalarca veya aylarca kendi kendini karantinaya almak zorunda kalmaya hazırlıklı olmak önemlidir.

Bunun gibi durumlar için ideal olabilecek birçok ilginç yiyecek vardır, ancak bunlar, ailenizin iyi beslenmesini sağlarken aynı zamanda iyi bir çeşitlilik ve lezzet çeşitliliğini de koruyacak temel unsurlardan bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir