Cumartesi, Kasım 27
Home>>Faydalı Bilgiler>>Kafeinin 5 Şaşırtıcı Sağlık Yararı
Faydalı BilgilerYararları NedirZararları Nedir

Kafeinin 5 Şaşırtıcı Sağlık Yararı

Kafeinin 5 Şaşırtıcı Sağlık Yararı

Kafein, sabahları seni uyandırmaktan daha fazlasını yapar. Kafein genellikle kötü üne sahiptir, mantıklı miktarlar aslında sizin için iyidir. Kafein doğal olarak günlük yemek ve çay, kahve ve çikolata gibi içeceklerde bulunur, ancak bu doğal uyarıcı performans arttırıcı ürünler, ağrı kesici ve yavaş saç dökülmesini yardımcı olmak için tasarlanmış uzman şampuanlara eklenir.

İşte size kafeininizin diyetinize ve yaşam tarzınıza işleyen beş şaşırtıcı sağlık faydası.

Kafein Net Düşünmenize Yardımcı Olur

Bariz nedenlerden dolayı, birçok kişi uyanık kalmalarına yardımcı olmak için bir fincan kahve içer. Aslında, kafein dünyanın en çok tüketilen uyarıcı maddesidir. Bir nootropik olarak sınıflandırılır, kafein, uyanıklığı artırmak, dikkati arttırmak ve yorgunluk algısını azaltmak için beyindeki adenozin reseptörlerini bloke eder.

İlginizi Çekebilir: Kafein İle İlgili 20 İlginç Gerçek

Bazı kanıtlar, düzenli kafein alımının demansa karşı koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir, ancak bunu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kafein Şampuanı Saç İncelmesini ve Dökülmesini Azaltır

Saç dökülmesi sadece erkekleri etkilemez. Menopoz öncesinde ve sonrasında milyonlarca kadını etkiler. Düzenli kullanımla birlikte, kafein içeren saç ürünleri, kadınlarda saç incelmesini ve saç dökülmesini azaltmak için etkili bir yoldur.

İlginizi Çekebilir: Kadınlarda Saç Dökülmesini Engellemenin 8 Doğal Yolu

Saç ve saç derisine uygulandığında, kafein saç köklerine ulaşır ve iki şekilde çalışır: saçları beslemek için kan dolaşımını uyarır ve hem erkek hem de dişi saç dökülmesiyle ilişkili bir enzimi (5-a-redüktaz) bloke eder. Saç derisi ile sadece iki dakika temas etmesi yeterli gelebilir. Ve evet, kafein doğrudan saç derisine uygulanmalıdır – kafeinli içecekler işe yaramıyor.

Kafein Gücünüzü ve Dayanıklılığınızı Arttırır

Kafein, elit sporcular arasında bir performans avantajı sağlamak için popülerdir. 20 çalışmanın yakın tarihli bir analizi, kafeinin özellikle üst vücutta kas gücünü ve dayanıklılığını artırdığını doğrulamıştır.

Kafein, sporcuların daha uzun süre devam etmelerine yardımcı olur ve artan dayanıklılıkları sayesinde bisikletler sürme ve koşma gibi sporlarda antrenman yoğunluğunu ve performansını iyileştirir.

Kafein Metabolizma Hızınızı Arttırır

200mg kafein içeren bir fincan kahve içmek, üç saat içinde metabolik hızınızı % 7 oranında artırabilir, böylece daha fazla yağ yakarsınız ve daha fazla ısı üretebilirsiniz.

Ayrıca bazı kilo kaybı takviyelerine kafein eklenir. Bazı çalışmalarda, düzenli kafein alımı, günde 79 kcal daha fazla ile sonuçlandı.

Kafein Antioksidan Özelliklere Sahiptir

Kafeinin antioksidan etkileri, kahve ve çayın sağlık yararlarına katkıda bulunur ve antioksidan polifenollerinin etkilerini artırır. Çalışmalar, günde iki veya daha fazla fincan kahve içen insanların , çalışma süreleri boyunca herhangi bir nedenden ötürü çok az kahve içen ya da hiç içmeyenlere göre ölme ihtimalinin % 14 daha az olduğunu bulmuşlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir