Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Kadınların Gizli Düşmanı: Endometriozis Hakkında Bilmeniz Gerekenler
HastalıklarKadın HastalıklarıTedaviler

Kadınların Gizli Düşmanı: Endometriozis Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kadınların Gizli Düşmanı: Endometriozis Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Endometriozis hastalığı kadınları etkileyen ve çoğu zaman göz ardı edilebilen bir hastalıktır. Endometriozdan muzdarip birçok kadın tedavi olmaksızın uzun yıllar devam eder. Semptomları olan bazı kadınlar, normal dönem ağrısının olduğuna inanırlar, dolayısıyla doktorlarından hiç bahsetmezler.

Endometriozis muhtemelen bir kişinin düşündüğünden daha ciddi. Sterilite ve yoğun ağrıya neden olabilir. Ağrı o kadar yoğun ki bir kadının yaşayabileceği en acı dönem olduğu söylenir. 7 Gün Sağlık olarak bu yazımızda Endometriozis hakkında bilmeniz gereken bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Endometriozis, rahmin iç kısmını oluşturanlara benzer, ancak rahim dışındaki bir yerde bulunan hücrelerin anormal büyümesidir (endometrial hücreler). Endometriozis en sık pelvisin diğer organlarında bulunur.

Endometriozisin kesin nedeni tespit edilmemiştir. Endometriozis, infertilite yaşayan kadınlarda normal kadınlara göre daha sıktır, ancak bu durum infertiliteye neden olmaz. Yani Endometriozis infertiliteye neden olmaz ama infertilite olan kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Endometriozis Nedir?

Endometriozis, uterusun iç kısmına benzer olan, ancak rahim dışında bir yerde endometriyal dokunun anormal büyümesidir. Menstrüasyon sırasında her ay endometriyal doku dökülür. Ektopik bölgelerde bulunan endometriyal doku alanlarına endometriyal implant denir. Bu lezyonlar genellikle yumurtalıklarda, Fallop tüplerinde, uterusun yüzeyinde, bağırsakta ve pelvis boşluğunun (yani peritonda) zarlarında bulunur. Vajina, serviks ve mesaneyi içeren bölgelerde daha az yaygın bulunurlar. Nadiren, pelvis dışında endometriyoz oluşabilir. Karaciğer , beyin, akciğer ve eski cerrahi skarlarda endometriozis bildirilmiştir. Endometriyal implantlar, problemli hale geldiklerinde genellikle iyi huyludurlar (yani kanserli olmayanlar).

Endometriozis Aşamaları Nelerdir?

Endometriozis, endometriozis implantlarının tam yeri, boyutu ve derinliğinin yanı sıra skar dokusunun varlığı ve şiddeti temelinde dört aşamadan (I-minimal, II-hafif, III-orta ve IV-şiddetli) biri olarak sınıflandırılır.

 1. Aşama (Minimal): Minimal endometrioziste, yumurtalıklarınızda küçük lezyonlar veya yaralar ve sığ endometriyal implantlar vardır. Pelvik boşluğunuzda veya etrafında inflamasyon da olabilir.
 2. Aşama (Hafif): Hafif endometriozis bir yumurtalık ve pelvik astar üzerinde hafif lezyonlar ve sığ implantlar içerir.
 3. Aşama (Orta): Orta endometriozis yumurtalık ve pelvik astar üzerinde derin implantlar içerir. Daha fazla lezyon da olabilir.
 4. Aşama (Şiddetli): Endometriozisin en ciddi aşaması pelvik astar ve yumurtalıklarınızda derin implantlar içerir. Fallop tüplerinde ve bağırsaklarınızda lezyonlar da olabilir.

Endometriozis Nedenleri?

Düzenli bir adet döngüsü sırasında, vücudunuz rahmin kaplamasını tutar. Bu, menstrüel kanın rahim ağzındaki küçük açıklıktan ve vajinanızdan dışarı doğru uterustan akmasına izin verir.

Endometriozisin kesin nedeni bilinmemektedir. En eski teorilerden biri, endometriozisin retrograd menstrüasyon olarak adlandırılan bir süreçten kaynaklanmasıdır. Bu, adet kanının vücudunuza vajinadan çıkmak yerine fallop tüplerinden pelvik boşluğunuza geri akmasıyla olur.

Başka bir teori, hormonların, uterus dışındaki hücreleri, endometriyal hücreler olarak bilinen rahmin iç kısmına benzer hücrelere dönüştürmesidir. Diğerleri, karın bölgenizin küçük bölgelerinin endometriyal dokuya dönüşmesi durumunda ortaya çıkabileceğine inanırlar. Bu, karın bölgesindeki hücrelerin şekil değiştirebilen ve endometriyal hücreler gibi davranabilen embriyonik hücrelerden büyüdüğü için olabilir. Bunun neden olduğu bilinmemektedir.

Bu yer değiştirmiş endometrial hücreler, pelvis duvarlarınızda ve mesane, yumurtalık ve rektum gibi pelvik organlarınızın yüzeylerinde olabilir. Döngününüzün hormonlarına tepki olarak adet döngüsünün seyri boyunca büyümeye, kalınlaşmaya ve kanamaya devam ederler.

Menstrual kanın, sezaryen doğumundan sonra olduğu gibi cerrahi bir skar yoluyla pelvis boşluğuna sızması da mümkündür. Başka bir teori, endometriyal hücrelerin lenfatik sistem yoluyla uterustan taşınmasıdır. Yine başka bir teori, hatalı endometrial hücreleri yok eden hatalı bir bağışıklık sistemine bağlı olabileceğini ileri sürmektedir. Bazı araştırmacılar, endometriozisin fetal dönemde, ergenlik hormonlarına cevap vermeye başlayan yanlış hücreli doku ile başlayabileceğine inanmaktadır. Bu genellikle Mullerian teorisi olarak adlandırılır. Endometriozis gelişimi de genetik ve hatta çevresel toksinler ile bağlantılı olabilir.

Endometriozis Komplikasyonları

Doğurganlıkla ilgili sorunlar en ciddi komplikasyondur. Daha hafif endometriozisli kadınlar, bir bebeği gebe olabilecek ve taşıyabileceklerdir. Mayo Clinic araştırmalarına göre, endometriozis olan kadınların yaklaşık üçte biri ile yarısı kadarı gebe kalmakta zorluklar yaşamaktadır.

İlaçlar doğurganlığı geliştirmez. Bazı kadınlar, endometriyal doku cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra gebe kalabilmiştir. Bu sizin durumunuzda işe yaramıyorsa, bebek sahibi olma şansınızı arttırmaya yardımcı olmak için doğurganlık tedavilerini veya in vitro fertilizasyonu düşünebilirsini.

Endometriozis teşhisi konduysa ve çocuk istiyorsanız, çocuk sahibi olmayı daha erken düşünebilirsiniz. Semptomlarınız zamanla kötüleşebilir, bu da kendi başınıza düşünmeyi zorlaştırabilir. Hamilelik öncesinde ve sırasında doktorunuz tarafından değerlendirilmeniz gerekir. Seçeneklerinizi anlamak için doktorunuzla konuşun.

Endometriozis Belirtileri

Ağrı, endometriyozun en yaygın göstergesidir, ancak ağrının şiddeti, hastalığın derecesiyle her zaman ilişkili değildir. Vücut, östrojen üretimini durdurduğunda genellikle menopozun ardından ağrıyı giderir. Ancak, menopoz sırasında hormon tedavisi kullanılıyorsa, semptomlar devam edebilir.

 • Şiddetli adet krampları
 • Uzun süreli bel ve pelvik ağrı
 • 7 günden uzun süren dönemler
 • Ped veya tamponun her 1 ila 2 saat arasında değişmesi gereken ağır adet kanaması
 • Ağrı, ishal , kabızlık ve şişkinlik gibi bağırsak ve idrar sorunları
 • Kanlı dışkı veya idrar
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Yorgunluk
 • İlişki sırasında ağrı
 • Noktalar arasında lekelenme veya kanama

Hamilelik belirtilerden geçici olarak rahatlama sağlayabilir.

Endometriozis Risk Faktörleri

Doğurgan kadınların yaklaşık yüzde 2 ila 10’u endometriozise sahiptir. Genellikle adet döneminin başlangıcından yıllar sonra gelişir. Bu durum ağrılı olabilir, ancak risk faktörlerinin anlaşılması, bu duruma yatkın olup olmadığınızı ve doktorunuzla konuşmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

 • Yaş: Her yaştan kadın endometriozis için risk altındadır. Genellikle kadınları 25 ila 40 yaşları arasında etkiler, ancak belirtiler ergenlik döneminde başlayabilir.
 • Aile Öyküsü: Endometriozisi olan bir aile üyeniz varsa doktorunuzla konuşun. Hastalığı geliştirme riski daha yüksek olabilir.
 • Hamilelik Geçmişi: Hamilelik, kadınları endometriozise karşı koruyor gibi görünüyor. Çocuk sahibi olmayan kadınlar, endometriozis hastalığı geliştirmede daha büyük risk taşırlar. Bununla birlikte, çocuk sahibi olan kadınlarda da endometriozis ortaya çıkabilir. Bu, hormonların durumun gelişimini ve ilerlemesini etkilediği anlayışını destekler. Hamilelik, endometrioziyi iyileştirmez, ancak daha sonraki belirtiler daha az olabilir.
 • Adet Geçmişi: Döneminizle ilgili sorunlarınız varsa doktorunuzla konuşun. Bu sorunlar, daha kısa çevrimleri, daha ağır ve uzun dönemleri veya genç yaşta başlayan menstruasyonları içerebilir. Bu faktörler sizi daha yüksek riske sokabilir.

Endometriozis Kısırlığa Neden Olur mu?

Endometriozis, gebeliği düşünenlerin aksine, infertil kadınlarda daha yaygındır. Bununla birlikte, doğrulanmış endometriozis olan bir çok kadın, özellikle hastalık hafif veya ılımlı ise, gebe kalmaksızın gebe kalabilmektedir. Hafif veya orta şiddette endometriozisi olan kadınların% 70’inin herhangi bir spesifik tedavi olmaksızın üç yıl içinde düşünülebileceği tahmin edilmektedir.

Endometriozis olduğunda doğurganlıkta azalma nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır. Hem anatomik hem de hormonal faktörlerin azalan doğurganlığa katkıda bulunması muhtemeldir. Endometriozis varlığı, pelvis içinde normal anatomik yapıları bozabilecek anlamlı skar (adezyon) oluşumuna neden olabilir. Alternatif olarak, endometriyoz, yumurtlama, yumurtanın döllenmesi ve / veya embriyonun implantasyonu üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan enflamatuar maddelerin üretimi yoluyla doğurganlığı etkileyebilir. Endometriozis ile ilişkili infertilite, hastalığın anatomik olarak şiddetli formları olan kadınlarda daha sık görülür.

Endometriozis ile ilişkili infertilite için tedavi seçenekleri çeşitlilik göstermektedir, ancak çoğu doktor, cerrahinin endometriozis için medikal tedaviden daha üstün olduğuna inanmaktadır. Uygun olduğunda yardımcı üreme teknolojisi, cerrahi tedaviye ek veya alternatif olarak kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir