Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Kadın Hastalıkları>>Kadınlarda Yaşlanma Sonucu Göğüs Sarkmasıyla İlgili Efsaneler ve Gerçekler
Kadın HastalıklarıSağlık Haberleri

Kadınlarda Yaşlanma Sonucu Göğüs Sarkmasıyla İlgili Efsaneler ve Gerçekler

Kadınlarda Yaşlanma Sonucu Göğüs Sarkmasıyla İlgili Efsaneler ve Gerçekler

Kadınlarda meme sarkmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Bunların başında, sigara, genetik, hızlı kilo kaybı ve yaş gibi kriterler bulunmaktadır. Bu yazımızda yaş sonucu memelerde meydana gelen sarkmayı önlemek için kullanılan bazı yöntemlerin olduğunu düşünebilirsiniz. Peki bu yöntemler gerçekten işe yarıyor mu? Sarkan göğüsleri kaldırmanın yolları var mı? Göğüs sarkmasını önlemenin yöntemleri var mı?

Efsane: Sarmanın Ana Nedeni Emzirmedir

Birçok kadın yanlışlıkla bunu gerçek olarak kabul eder. Emzirmek, kadın meme pitozinin görünümünü etkilemez – aslında bir kadının vücuduna ve memelerinin sarkmasına neden olan hamilelik sayısıdır. Yerçekimi kadar basit bir şey gibi sarkmanın başka sebepleri olabilir. Bazı kızlar 20 yaşından itibaren sarkma ile karşılaşırlar.

Efsane: Şınav ve Egzersiz Göğüsleri Sıkılaştırır

Fitness gurusu, göğüs kaslarını güçlendirmek için bir dizi özel egzersiz önermektedir ancak göğüslerini kurtarmayacaktır. Dişi göğüsler çoğunlukla yağ ve meme bezlerinden oluşur ve hiçbir egzersiz şekli değiştiremez. Egzersizle meydana gelen tek şey hormon değişikliği nedeniyle memelerin büyümesinin engellenmesidir. Deri yaşla birlikte daha az elastik hale gelir ve meme bezlerinin kendileri küçülür. Bu yüzden göğüsler “boşaltılmış” görünmeye başlar. Egzersizler göğüste bulunan göğüslerin arkasındaki kasların güçlendirilmesine yardımcı olur.

Efsane: Küçük Göğüsler Sarkmaz

Meme sarkması kaçınılmaz  olan yaşa bağlı değişikliktir ve onların büyüklüğü ile ilgisi yoktur. Daha büyük boyuttaki göğüsler daha erken sarkmaya eğilimlidir, ancak daha küçük boyutlardaki göğüsler de yer çekiminden etkilenir, bu nedenle ağır yük ile baş etmek yaşla zayıflamış olan bağlar için zorlaşır.

Efsane: Sütyen Görüslerin Sarkmasını Önleyebilir

Sütyen göğüsleri dik tutmaya yardımcı olur ve çoğu kadın gardırobunun kaçınılmaz bir öğesidir. Ancak, sürekli sütyen giymek aslında sarkmayı teşvik eder. Çünkü sütyen göğüsleri yukarı kaldırır ve bağların güçlenmesini önler, bu da onları daha zayıf yapar, göğüslerini doğal olarak tutma yeteneklerini kötüleştirir. Özellikle spor yaparken rahatsızlık veya ağrı hissediyorsanız, sütyen giymeyi bırakmamalısınız ya da sürekli giymekten kaçınmalısınız.

Efsane: Koşu Yapmak Göğüsleri Sıkı Tutar

Jogging yani koşu yapmak ve diğer spor aktiviteleri hiç şüphesiz vücut için faydalıdır. Ancak kadınlar, koşu sırasında göğüslerin de yoğun olarak hareket ettiklerini akılda tutmalıdır. Bu tip hareket gerilmiş bağları sıkmaz, ancak sarkmaya neden olabilir.

Efsane: Kremler Sarkmış Göğüsleri Kaldırır

Ne yazık ki, böyle bir mucizevi tedavi yoktur. Araştırmalar , zaten sarkmış göğüsler sorununa yardımcı olan hiçbir kozmetik ilaç olmadığını göstermiştir. Yine de, cilt tonunu desteklemek için kozmetik ürünler kullanmanız önerilir – gelecekteki sarkmayı ertelemeye yardımcı olabilir.

Efsane: Göğüslerin Sarkmasını Önlemek İmkansızdır

Er ya da geç yaş göğüslerin sarkmasına neden olacaktır. Bu ne kadar ertelenirse daha iyi olacaktır. Göğüsler kozmetik ürünler veya egzersizler yardımıyla kaldırılamaz, ancak, sorunu çözmeye yardımcı olan çeşitli cerrahi yöntemler vardır. Neyse ki, erken yaşta sarkmayı önlemenin bazı yöntemleri olabilir.

Görüslerin Erken Sarkmasını Önlemenin Yolları

  • Güneşte uzun süre kalmayın ve güneş kremi kullanmayı unutmayın çünkü cilt ultraviyole ışınları nedeniyle elastikiyetini kaybeder.
  • Her zaman sütyen giymeyin. Özellikle jogging (koşu) yaparken sportif aktiviteler yaparken özel bir destekleyici sütyen kullanın.
  • En etkili olanları her göğüs için ayrı kupalar olan sütyenlerdir.
  • Sigarayı unutmayın, sarkmayı kışkırtır. Sigara içmek sarkmış memelerin ana nedenlerinden biridir .
  • Göğüslerinize ek olarak vücudunuzun genel sağlığını desteklemek için spor yapın.
  • Dengeli bir diyet yapın ve cildinizin proteinler, vitaminler ve antioksidanlar gibi elastikiyetini artırabilecek öğelere dikkat edin.
  • Esneklik güçlendirici kremler ve losyonlar, göğüsler henüz sarkmaya başlamadıkları sürece çok yardımcı olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir