Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Hastalıklar>>Kadınlarda Uyku Apnesi Ne Kadar Yaygın?
HastalıklarKadın HastalıklarıTedaviler

Kadınlarda Uyku Apnesi Ne Kadar Yaygın?

Kadınlarda Uyku Apnesi Ne Kadar Yaygın?

Uyku apnesi bir erkek rahatsızlığı olarak bilinse de kadınlarda da görülen bir rahatsızlıktır.

Gerçek şu ki obstrüktif uyku apnesi kadınlar arasında yaygın bir uyku bozukluğudur. Yeni bir çalışmaya göre bilinenden çok daha fazla oranda kadınları etkilemektedir. Üst solunum yolunda nefes yollarının bir nedenle kapanmasıyla uykuda horlama ve apne meydana gelir.

Uyku sırasında nefes kesilir. Bir gecede yüzlerce kez oluşabilir. Bu kişiler sıkça horlar ve uykusuz kaldığından mahmur olurlar. Obezite birincil risk faktörüdür. Nüfusun %7’si bunu yaşar. Erkekler uyku apnesinde yüksek risk altındadır. Yine obez kilolu kişiler de böyledir.

Kadınlarda yaş, obezite ve hipertansiyon etkenleri de uyku apnesini tetikler. Vücut kitle endeksi 30 üzerinde olan, 55-70 yaş aralığında olan ve yüksek tansiyonu olan kadınlarda sıkça yaşanır. Ciddi sağlık sorunları olan kalp hastalıkları, inme, diyabet, erkeklerde cinsel bozukluk, uykusuzluk ve kadınlarda cinsel sorunlara yol açabilir.

Kadınlar erkeklere göre daha fazla uykusuz kalır ve kalp hastalıkları bakımından yüksek risk altındadır. Diyabet ve metabolizma bozukluklarıyla birlikte beslenme ve egzersiz sorunları da baş gösterir. Agresiflik de bir diğer yan etkisidir. Düzenli uykuyu sağlamak için doktorunuza danışıp nefes yollarınızı açmaya çalışın.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre yapılan düzenli egzersizler endometrium yani rahim kanserini de önlüyor.

Her beş vakadan üçünün hayatı düzenli egzersizle kurtuluyor. Aşırı vücut yağlanmasından kaçınan ve egzersiz yapan kadınlar her 30 dakikada bir rahim kanserinden korunmakta her yıl yaklaşık 30 bin kadın bu şekilde yaşama devam edebiliyor. Vücut yağı kanser hormonları gelişimini teşvik eden bir yapıdır.

Fazla vücut yağı olan her kadın kansere mahkum olabilir. Kronik inflamasyon ile bağlantılıdır. Rahim zarı kanseri olan endometrium kanseri beslenme düzeni ve aktiflik durumuyla etkilenebiliyor. Günde bir fincan kahve içen kadınlar da yine bu kanser türünün riskinden korunuyor.

Şekerli ve işlenmiş ürünlerden ise kaçınmak gerekiyor. Her 50 adet hazır gıda tüketiminde rahim kanseri riski %15 artıyor. Endometrium kanserinin temelinde östrojen ve insülin gibi farklı hormonların rolü de büyük. Rahim kanseri kadın üreme sisteminin en sık görülen kanser türüdür.

Yumurtalık ve serviks kanserinden daha fazla görülür. Bu kanser türü 60 yaş üstü kadınlarda sıkça görülür. Tespiti için güvenilir bir tarama sistemi yoktur. Obezite ile ilişkili olan bu kanser türünde kilo kontrolü yapmak hayat kurtarır.

Menopoza giren kadınlar risk altındadır, yağ, şeker, insülin, obezite ve kronik iltihaplanma birlikte kanseri teşvik edici etkenlerdir. Düzenli fiziksel aktivite yağ ve şeker oranını düzenleyerek kansere neden olan maddeleri de önler. Yüksek glisemik indeksli gıdalardan da kaçınmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir