Cuma, Kasım 26
Home>>Trendler>>Erkek Saç Modelleri>>Kadınlarda Sağlık Sorunları Nedeniyle Saçların Dökülmesine Neden Olan 4 Etken
Erkek Saç ModelleriGüzellik - BakımKadın Saç ModelleriSaç

Kadınlarda Sağlık Sorunları Nedeniyle Saçların Dökülmesine Neden Olan 4 Etken

Kadınlarda Sağlık Sorunları Nedeniyle Saçların Dökülmesine Neden Olan 4 Etken

Güzel ve güçlü saçlara sahip olmak her kadın için çok önemlidir. Saçlarınız sadece görünüşünüzün bir parçası değildir, aslında vücudunuzun içinde neler olup bittiğini gösterir. Aşağıdaki saç sorunlarına neden olabilecek belirli sağlık sorunları vardır. Her birinin sağlığınızı ve saçınızın sağlığını nasıl etkilediğini öğrenebilirsiniz.

Stres ve Saçlarınızın İncelmesi

Normal şartlar altında, saçlarınız büyümeyi bıraktıktan uzun süre sonra düşebilir. Stres, bu süreci bozar ve hala saçlarınızın uzamaya devam ederken dökülmelere neden olur. Bu da kafanızda saçsız bölgelerin oluşmasına neden olur. Bu etki üç ila altı hafta arasında sürebilir. Saçınızın icelmeye başladığını fark ederseniz, tekrar düşünün ve son zamanlarda meydana gelen stresli bir durumu tespit etmeye çalışın. Daha sonra, gelecekte stresle başa çıkmak için bir plan yapın-sonuçta, saçlarınızdan çok daha fazlasını etkileyebilirler.

Beslenme Sorunları ve Donuk, Kırılgan Saç

Uzmanların görüşlerine göre, eğer işlenmiş gıdalar açısından zengin bir diyet planınız varsa bu aldığınız besinler vücudunuzdaki kalp ve diğer organlara zarar verebilir. Saçlarınızın çeşitli mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Ancak sağlıksız beslendiğinizde saçlarınızın ihtiyaçları onlara ulaşamaz. Bu yüzden sağlıklı beslenmeniz önemlidir. Aynı zamanda bazı uzmanlar diyet yağındaki bir eksikliğin saçınızın D vitamini gibi besinleri emmesini engellediğini de söylüyor. Omega-3 yağ asitlerini yeterli miktarda tükettiğinizden emin olun.

Dehidrasyon da saç dökülmesine neden olabilir; saçların aslında dörtte bir su. Su, yeni saç üretmekten sorumlu olmak da dahil, saç hücreleri için birincil enerji kaynağıdır. Sağlıklı saçlar için her iki alanda da (diyet ve nemlendirme) dikkatli olmayı unutmamalısınız.

Çok Fazla Dihidrotestosteron ve Saç Dökülmesi

Eğer taç bölgesinde saç kaybediyorsanız muhtemelen çok fazla dihidrotestosteron hormonundan kaynaklanabilir. Erkeklerde, 5-alfa redüktaz adı verilen bir enzim, DHT’ye testosteronu dönüştürür. Bazı erkekler DHT’ye özellikle duyarlıdır. Bu adamlarda, hormon saç köklerine saldırır ve taç saç dökülmesini üretir. Bazı kadınlarda DHEA denilen bir hormon aynı teste sahiptir ve testosteronu DHT’ye dönüştürür. Yeşil çay içmek bu sorununuzu çözebilir.

Dürtü Kontrol Bozukluğu ve Saçların Çıkmaması

Trichotillomania, saçını çıkarmak için bir zorlama ile karakterize bir durumdur. Stres veya algılanan başarısızlık anlarında genellikle alevlenen bir dürtü kontrol bozukluğu. Bazı trichotillomania sıkıntıları, saçlarını çıkardıklarını fark etmiyor. Kafanızda rastgele kel yamalar görüyorsanız, stresli anlarda ellerinizle ne yaptığınıza dikkat etmek isteyebilirsiniz. Çünkü farkında olmadan saçlarınızı veya saç bölgenizi çok fazla sürtüyor ya da saçlarınızı çekiyorsunuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir