Salı, Mayıs 11
Home>>Güzellik - Bakım>>Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri

Doğum yapan kadınlarda saç seyrelmesi ve dolgunluk kaybı görülür. Yüksek düzeyde işleyen hormonlar gebelik ve sonrasında saç moleküllerini zayıflatabilir. Doğum sonrası hormonlar normale döndüğünde, telleri kaybetmeye başlayabilirsiniz.
Doğum kontrol hapları da saçları döküyor. Yumurtalıkları düzenleyen hormonal etkisi saçları zayıflatır. Saçlarda incelme görülür.
Aşırı diyetler de suçlulardan biri. 3-6 ay arasında 15 kilodan daha fazla kilo kaybetmek saçları olumsuz etkiliyor. Düşük protein ve A vitamini buna sebep. Sıkı saç toplamak ve saç stilleri. Kafa derisini tahriş eden sıkı topuz ve at kuyruğundan vazgeçin. Saç büyümesini önler ve kalıcı saç dökülmesi sebebidir.
Kanser tedavileri. Kemoterapi ve radyasyon tedavileri hücreleri öldürürken iyi olanları da etkiler.

Aşırı stres saç kaybı sebebidir. Aşırı fiziksel ya da duygusal stres ani dökülmelere hatta kelliğe nedendir. Travma, ameliyat, hastalık ve kan kaybı da bunlara dahildir.
Kadın tipi saç dökülmesinde tedavi olarak ilaçlar kullanılabildiği gibi lazer tedavisi de yaygındır. Saç büyümesini uyaran cihazlar kullanılır. Saç ekimi, saç bakımı ve peruk kullanma da alternatiflerdir. İnce telli saçlar için şekillendirici dolgunlaştırıcı ürünler de kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir