Pazar, Kasım 28
Home>>Trendler>>Erkek Saç Modelleri>>Kabak Çekirdeği Yağının Saç Sağlığına Faydaları ve Kullanımı

Kabak Çekirdeği Yağının Saç Sağlığına Faydaları ve Kullanımı

Saç için kabak çekirdeği yağı, oleik ve linoleum asit ile birlikte vitaminler, anti-inflamatuar maddeler içerdiği bilinmektedir.  Kabak çekirdeği yağını , özellikle erkeklerde, saçların büyümesi üzerine birçok olumlu etki ile bağlantılı olduğu için görmezden gelemezsiniz.

Araştırmalar, 6 ay boyunca 400 mg kabak çekirdeği yağı tüketen erkeklerin saç büyümesinin % 40 oranında arttığı gözlemlenmiştir. Ama hepsi bu kadar değil, size Kabak çekirdeği yağının saçlar için faydaları ve bu yağı uzun, parlak ve güçlü saçlar için kullanma yolları hakkında daha fazla bilgi vermeyi amaçlıyoruz.

İnsanlar kabak çekirdeğinin sağlığa faydalarının farkındadır. Ama saç için kabak çekirdeği yağı faydalarını bilen çok az kişi var. Saçın foliküllerine yeteri kadar besin sağlarlar ve uygun sağlık ve büyüme için derinlemesine beslenmelerine yardımcı olurlar. Kabak çekirdeği yağı kullanarak elde edebileceğiniz iyi bilinen bazı faydalar şunlardır.

Kabak Çekirdeği Saçların Sağlıklı Büyümesine Yardımcı Olur

Kabak çekirdeği, saçların büyümesi için çok gerekli olan çinko ve potasyum ile doludur. Potasyum saç sağlığını iyileştirir ve aynı zamanda yeniden büyümesini artırır. Çinko, kollajenin yönetiminde hayati bir rol oynar. Bunun dışında, saç büyümesi için kabak çekirdeği, sağlıklı saç büyümesi için kan dolaşımını geliştiren folat ve B Vitamini ile de hizmet vermektedir.

Kabak Çekirdeği Kuru Saçları İyileştirir

Kuru saçlarından bıktınız mı? Saç dökülmesi için kabak çekirdeği yağı, size yardımcı olacak en iyi ve doğal ilaç olabilir. Sağlıklı bir paket oluşturmak için diğer malzemelerle karıştırıldığında, saçınıza köklerin beslenmesini sağlar ve saçın kuruluğunu azaltır, pürüzsüz, parlak ve sağlıklı bir doku verir.

Kabak Çekirdeği Kepeklerle Mücadele Eder

Daha önce de belirtildiği gibi, saç için kabak çekirdeği yağı Sülfür adı verilen bir bileşen içerir. Kükürt saçınıza saç ve saç derisine zarar veren egzama, sedef, kepek, folikülit ve diğer rahatsızlıklara karşı savaşta etkili olan Keratin ile önemli bir bileşen sağlar. Aynı zamanda kepeği azaltmak için saç ve saç derisine gerekli protein sağlayan zengin miktarda Biotin ile hizmet vermektedir.

İlginizi Çekebilir: Kepeklerden Kurtulmak İçin Kullanabileceğiniz Esansiyel Yağlar

Kabak Çekirdeği Saçınızı Güçlü Hale Getirir

Çeşitli nedenler zayıf saç sağlığına neden olur. Bazıları uzun süreli bir hastalık, stres, çevresel nedenler, genetik, hormonal dengesizlik, vb. nedenlerden dolayı saç için gerekli besin maddelerinden yoksun olduğunda, üretken olmayan saç derisine ve hatta saç dökülmesine yol açar. Saç için kabak çekirdeği yağı saçı sağlıklı tutmak için gerekli olan tüm besinleri sağlar. Sağlıklı saçlara sahip olan androjen seviyeleri ve testosteron seviyeleri ile birlikte gelir.

Saçınız İçin Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Kabak çekirdeği yağı saçlarımız açısından inanılmaz faydalar sağlar. Diyetinizde, saç için herhangi bir paket ya da maske oluşturmak için ya da takviyeler şeklinde bile olsa, diğer bileşenlerle karıştırılarak kullanılabilir. İşte saç için kabak çekirdeği yağı kullanmanın popüler yollarından bazıları.

Kabak Çekirdeği Yağı

Kabak çekirdeği yağını doğrudan saçlarınız için kullanabilirsiniz. Kabak çekirdeği yağını saçınızda kullanmanın iki farklı yolu vardır; saç maskesi ve tohum yağı tüketimi.

  • Kabak çekirdeği yağını günde üç kez yaklaşık 1 çorba kaşığı tüketmek saç sorunları için etkili sonuçlar almanıza yardımcı olabilir.
  • Ayrıca etkili bir saç maskesioluşturmak için kabak çekirdeği yağı yoğurt, hindistancevizi yağı, bal, yumurta sarısı, hint yağı vb. gibi maddelerle karıştırabilir ya da haftada iki kez etrafı saran masajla paketleyip kullanabilirsiniz.

Bu şekilde, saç için kabak yağı sadece sağlıklı saçları değil, aynı zamanda derin beslenme ve faydalar için sağlıklı bir kafa derisine sahip olmanıza yardımcı olur.

Kabak Çekirdeği Yağı Takviyeleri

Evet, kabak çekirdeği yağı için de takviyeleri mevcuttur. Yağ bazlı jel kapsüller formunda mevcut, çeşitli doktorlar tarafından tavsiye edilir ve bazıları sadece reçete ile kullanılabilir.

  • Kapsüllerin ortak bir dozu 1000 miligram olup günde 2 – 3 kez kullanılması gerekebilir.
  • Kapsüller yemeklerden sonra ağızdan alınır.
  • Kabak çekirdeği kapsülleri bazen Sağlık Bakanlığı tarafından onaylamadığı için, sadece doktorun tavsiyesi doğrultusunda satın alınmalıdır.
  • Mide problemleri veya gıda alerjisi gibi belirtilerle karşılaşırsanız, kapsülleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Kabak Çekirdeği Yağını Topikal Olarak Kullanma

Yine, saç için kabak çekirdeği yağı kafa derisi üzerinde doğrudan yarar sağlayacağı için topikal olarak kullanılabilir. En az haftada bir kez veya ayda bir kez kabak çekirdeği yağını ıstarak çeşitli saç bakımlarında kullanılabilir. Doğrudan kullanım için yağı yıkanmış saça uygulayabilir ve uygun şekilde masaj yapabilirsiniz. Yağlı saçları sarın ve en az 20 dakika boyunca sıcak bir havlu bağlayın. Havluyu çıkarın ve saçınızı şampuanla yıkayın.

Not: Her yağ herkes için güvenli olmayabilir. Bu nedenle kabak çekirdeği yağını kullandığınızda, kızarıklık, alerji, kaşıntı vb. Gibi belirtilerle karşı karşıya kalırsanız yağı kullanmaktan vazgeçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir