Cuma, Haziran 25
Home>>Hastalıklar>>K Vitamini Eksikliği

K Vitamini Eksikliği

Sinir hücresinin metabolizması ve işlev görmesi için B vitaminlerine gerek duyduğunu söyleyen Köseoğlu, ’’B vitaminlerinin pek çok çeşidi var. Bunların hepsi sinir fonksiyonları için gerekli ama içlerinde vitamin B12 ve folik asit, üzerinde en çok araştırma yapılanlarıdır. Son yıllarda bu vitaminlerin eksikliğinin ayrıca homosistein denilen maddenin vücutta fazlalaşmasına yol açtığı tespit edilmiştir. Bu maddenin fazlalaşması sinir hücrelerine zarar vererek demansa sebep olmaktadır’’ diye konuştu.

Prof. Dr. Köseoğlu, yaşlılarda yüzde 3-60 vitamin B12 eksikliği, yüzde 30 folik asit eksikliği görüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:

’’Plasebo kontrollü çalışmaların sonuçları birbiriyle çelişkili. Bu vitaminlerin demansı önlediği ve tedavisinde işe yarayabileceğine dair ciddi çalışmalar da var. 60 yaş üzeri, homosisteini yüksek, vitamin B12’si normal 800 kişi üzerinde yapılan çalışmada, folik asit alan kişilerin plasebo alanlara göre üç yıl sonunda bilişsel fonksiyonlarının daha iyi olduğu gözlemlenmiş.’’

Köseoğlu, son yıllarda K vitamini eksikliğinin de demansa sebebiyet verebileceği üzerine hipotezler oluştuğuna dikkati çekerek, ’’Vitamin K eksikliği de yaşlı kişilerde sıkça görülen bir durum. Bu konuda da çalışmalar yapılması planlanıyor’’ dedi.

Multivitamin Haplarının Etkisi

Multivitamin haplarının demans ve bilişsel işlevler üzerine etkisinin de ayrı bir merak konusu olduğunu kaydeden Prof. Dr. Köseoğlu, şunları söyledi:

’’Bu preperatların sağlıklı kişiler üzerine etkisiyle ilgili yapılmış iki çalışma var. Biri sağlıklı 220 yaşlı kadında yapılmış. Altı aylık multivitamin hapı kullanımı sonrası, öncesine göre bilişsel işlevlerde anlamlı bir fark görülmemiş. Bu çalışmanın izlem süresinin yetersiz olduğu düşünülüyor. Bir diğer çalışma yaşlı 910 sağlıklı kadın ve erkek üzerinde yapılmış. Bunların yarısı vitamin hapı, yarısı plasebo aldığında, multivitamin preparat kullanan bazı grupların (75 yaş üzeri ve iyi beslenemeyen gruplar) bazı testlerde bu kullanımdan fayda gördükleri gözlendi. Az sayıda alzheimer hastası üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda ise multivitamin haplarının bilişsel fonksiyon, duygu durumu ve günlük fonksiyonlar açısından hastalara fayda sağladığı tespit edilmiş. Konuyla ilgili daha fazla hasta üzerinde çalışma yapılması gerekiyor.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir