Pazar, Eylül 19
Home>>Faydalı Bilgiler>>İyi Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

İyi Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Güneş gözlüğü bir moda aksesuarından çok daha fazlasıdır.

Göz ve çevresindeki doku sağlığını dış etkenlerden korur. Güneşin ultraviyole ışınları cilde zarar verir aynı zamanda gözlerin lens ve korneasına zarar verir. UV radyasyonu görme sorunlarına yol açar, katarakt, bulutlu görme ve az görme sorunları oluşabilir.

Makule dejenerasyonu tedavisi zor bir göz hastalığıdır. Keskin görmeyi önleyen bir retina hasarıdır. Konjonktiva ise gözün beyaz kısmında oluşan görme bozan bir dokudur. Kornea içinde büyüdükçe beyaz doku sarıya döner. Kar, su, kum gibi etkenlerden gözünüzü gözlük korur.

Güneşi yansıtan yüzeylerden uzak durun. Kornea yanığı ise körlüğe kadar götürür. Kayakçılarda sık rastlanır. Kayakta da gözlük kullanılmalıdır. Göz etrafındaki kırılgan dokunun korunması için iyi güneş gözlüğü seçimi şarttır. Renk algısı kaliteli ve koyu renkli camı olan bir gözlük seçin.

Gir, yeşil ve kahverengi lensler özellikle trafikte araç kullanırken ışıklara karşı iyi bir seçimdir. Işığı filtreleyen polarize lensler de idealdir. Yüzünüzü tamamen kapsayan hatta daha büyük gözlükler idealdir. Hasara karşı cildi ve gözleri daha iyi korur. Burun ve kulak yapınıza rahatça uyan modelleri seçin. Yüze en yakın tepeden ışık almayan modelleri seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir