Cuma, Şubat 26
Ev>>Hastalıklar>>Işığa Duyarlı Hücreler Körlüğün Çözümü
HastalıklarTedaviler

Işığa Duyarlı Hücreler Körlüğün Çözümü

Işığa Duyarlı Hücreler Körlüğün Çözümü

Kör fareler üzerinde denenen ve olumlu sonuç veren ışığa duyarlı hücreler ile körlük son bulabilir..

Tamamen kör fareler, ışığa duyarlı hücrelerin gözlerine nakledilmesi sayesinde görme yetisine kavuştu.
İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden bilim adamları, retinasında ışığa duyarlı fotoreseptör hücrelerinin bulunmadığı fareler üzerinde araştırma yaptı.

Araştırmacılar, gündüz ve gece ayrımı yapamayan bu farelerin gözüne daha sonra retinanın yapıtaşlarına dönüşecek “öncü” hücreler enjekte etti. İki hafta sonra retina oluştu.

PNAS dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Profesör Robert MacLaren bunun, tamamen kör farelere hücre naklederek ışığa duyarlı tabakanın yeniden oluşturulabildiğinin ilk kanıtı olduğunu vurguladı.

Daha önce retinası kısmen zarar görmüş farelere yapılan araştırmalarda da benzer sonuçlar alındığını hatırlatan MacLaren, bu araştırmanın bilgisayar ekranını onarmaktan çok, piksellerin tek tek onarılmasına benzediğine dikkati çekti.

İnsanlarda bu tedavinin uygulanmasının ise zaman alacağı belirtildi.

Geçen yıl, Londra Üniversitesi’ne bağlı Göz Hekimliği Enstitüsü’nden bilim adamları genç ve sağlıklı bir fareden aldıkları hücreleri, gece körlüğü olan bir farenin retinalarına doğrudan enjekte etmiş, 4-6 hafta sonra her altı hücreden birinin beyne görüntü iletmeye başladığını belirlemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir