Çarşamba, Kasım 24
Home>>Hastalıklar>>İshale Ne İyi Gelir? İshal Hastalığına İyi Gelen Tedavi Yöntemi?
HastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

İshale Ne İyi Gelir? İshal Hastalığına İyi Gelen Tedavi Yöntemi?

İshale Ne İyi Gelir?

İshal, yetişkinlerde o kadar olmasa bile 5 yaş altı için oldukça riskli bir sağlık sorunudur, ciddiye alınması gerekir. 5 yaş altı için ishal özellikle küçük bebekler sınıfında maalesef ki öldürücü bir etkiye sahip olabilir. İshal vücudun ciddi anlamda su kaybetmesi anlamına gelir, bu su kaybı bir yetişkin için 14 litreye kadar çıkabilir. İshal olunduğu durumlarda ilk yapılması gereken önlem bol su tüketmek vücudun sıvı dengesini korumaya çalışmaktır.

İshalin en sıkça görülen nedeni viral enfeksiyonlar be bakteriyel toksinlerdir. C vitamini veya magnezyumun yüksek miktarda alınması da ishale neden olabilir. İshal uzun sürmedikçe ciddi bir hastalık aranmaz ancak 24 saatten uzun süreli ishaller büyük hastalıkların habercisi sayıldıklarından mutlaka çeşitli araştırmalar ve tedavi gerektirir. Bu ciddi hastalıklardan bazıları olarak dizanteri, kolera, botulizm sayılabilir…

İshal olunması durumunda kullanılması ve kullanılmaması gereken besinler:

İshal olduğumuzda süt, kafein, baharat ve yağlı gıdalardan kesinlikle uzak durmalıyız. Ancak kafenden uzak durmak gerek desek de, demli çayın ishali dindirici özelliği de göz önünde bulundurulmalı ve hatta sağlık açısından önerilmeyen siyah kolanın da ishale ciddi bir yararı olduğu söylenmekte. Bunların yanı sıra elbette ki çok daha sağlıklı besinlerden fayda bulmak çok daha iyi olacaktır. Örneğin kahveyi kuru haline limon ve sumakla karıştırarak tüketmek ciddi bir ishal ilacıdır. Elma da ishale iyi gelen besinler arasında ancak kesinlikle kabuğu soyulduktan sonra tüketilmelidir çünkü elmanın kabuğu ishali tetikler. Bunların yanında muz, pirinç lapası, böğürtlen ve böğürtlen suyu da ishale iyi gelir. Nişasta yönünden zengin olan besinler ishalin bir numaralı durdurucularıdır ve elbette nişasta dediğimizde ilk kastettiğimiz patates tüketimidir. Patates gibi, kepek, havuç, zencefil de ishalin baş düşmanlarındandır… Özellikle yaşlılar ve çocuklar için riskli olan ishal durumunda, yapılması gereken en önemli şeylerden biri de vücudun su ile birlikte kaybettiği tuzu yerine koymaktır. Bunun için bir litre suya 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat eklenip karıştırılır ve sık aralıklarla tüketilir. Bu karışım kaybedilen mineral ve tuzların yeniden edinilmesinde büyük rol oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir