Cumartesi, Kasım 27
Home>>Faydalı Bilgiler>>İş Yerinde Daha Mutlu ve Sağlıklı Olmak İçin 4 İpucu
Faydalı Bilgiler

İş Yerinde Daha Mutlu ve Sağlıklı Olmak İçin 4 İpucu

İş Yerinde Daha Mutlu ve Sağlıklı Olmak İçin 4 İpucu

Çoğumuz her gün işyerinde sekiz veya daha fazla saat harcıyoruz. Bunun da ötesinde, her yıl bir iş haftası eşdeğerini, ofise giderken ve yolda trafikte beklerken harcıyoruz. Bunlar bizim için daha mutlu olmamız için gerekli malzemeler mi? Muhtemelen değil.

Çünkü bu zamanın tümü, kendi sağlığımız, öz bakımımız ve rahatlığımız için kendimize ayırdığımız zamandan gidebiliyor. Neyse ki, iş hayatında ofislerde çalışırken aklınızda tutabileceğiniz basit ipuçlarıyla daha mutlu ve sağlıklı olabilirsiniz.

Kendinizi Bir Zamanlayıcı Alın

Tipik ofis çalışanı her iş gününde neredeyse altı saatliğine oturur. Bir sedanter masası alışkanlığı sağlıksız kilo alma riskini artırır, aynı zamanda yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, kanser ve daha fazlasını da artırır.

Her 45 dakikada bir kalkıp hareket etmeyi hatırlatmak için bir zamanlayıcı ayarlayın. Ofis kabinleri etrafında bir tur atmak, bir iş arkadaşına merhaba demek ya da yazıcıdan belgeleri almak için bu fırsatı kullanın.

İlginizi Çekebilir: Mutlu Olmanızı Sağlayacak İpuçları Bilimsel Kaynaklar

Herhangi bir oturmuş yoga pozu, aynı zamanda bir yoga matı açmak zorunda kalmadan kan akışınızı ve kalp atışlarınızı ofis koltuğunuzda yapabilmenize olanak tanır. Üst vücut için örnekler, oturmuş spinal bükümler ve ileri eğilmeleri içerir.

Su İçmeyi Unutmayın

Çok sayıda çalışma, sadece orta derecede dehidratasyonun bile yoga yaparken esnekliğimizi ve fiziksel dayanıklılığımızı azalttığını göstermiştir. Ofiste, dehidratasyon yoğun bir iş gününde asla işe yaramayacak olan stres seviyelerini artırıyor.

Hidratlı kalmak enerjimizi ve zihinsel berraklığımızı artırabilir, cildimizin en iyi şekilde görünmesini sağlar – özellikle kuru ve havasız ofislerde çalışıyorsanız oldukça önemlidir. Ayrıca toksinlerin daha iyi atılmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Daha Fazla Su Tüketimi İçin Kullanabileceğiniz Esansiyel Yağlar

Her birey için çalışan zor ve hızlı bir kural olmasa da, günde sekiz bardak su içmeyi hedefleyin. Kahveyi önlemeye çalışın, ancak kafein fikrine ihtiyacınız varsa, yeşil çayı düşünün. Bu bitkisel içecek sadece enerji vermez, aynı zamanda metabolizmanızı artırabilir.

Daha Hareketli Olmaya Özen Gösterin

Swami Kriyananda gibi büyük yoga gurularının çoğu, zorluklar dahil olmak üzere her durumun faydalı olduğunu söylüyorlar. Yine de modern yaşam tarzımızın çoğu, mümkün olan her fiziksel zorluğu ortadan kaldırmaya yöneliktir. Bunun yerine, içsel kararlılığınızı güçlendirmek ve hareketsiz bir iş hayatıyla mücadele etmek ve fazladan kalori yakmak için fiziksel zorlukları kucaklayın.

Küçük detaylar önemsiz gibi görülebilir ancak bunları alışkanlık haline getirmeniz oldukça faydalı olacaktır. Örneğin asansör veya yürüyen merdiven yerine normal merdivenleri kullanın. Ofis binanızdan daha uzakta bir park yeri seçin. Tüm bu ek adımlar, sağlıklı ve formda kalmak için ihtiyaç duyduğumuz 30 dakikalık günlük egzersizi karşılamak için oldukça yararlı olacaktır.

İşgününüzü Meditasyonla Sonlandırın

Araştırmacılar, yoga ve gün sonu meditasyonunun işle ilgili stresle mücadele ettiğini ve işte daha mutlu olmanızı sağlayabildiğini bulmuşlardır. Çalışmalar ayrıca meditasyonun stresli bir ofisle daha iyi başa çıkmamıza yardımcı olduğunu da gösteriyor. Aynı zamanda işyerinde yorgunluk ile mücadele edebilir, anksiyeteyi en aza indirebilir ve eve döndüğümüzde mutluluğumuzu ve uyku kalitemizi geliştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir