Çarşamba, Kasım 24
Home>>Beslenme>>İnce Yulaf Ezmesinin Cilt İçin 6 Faydası
BeslenmeFaydalı BilgilerSağlık Haberleri

İnce Yulaf Ezmesinin Cilt İçin 6 Faydası

İnce Yulaf Ezmesinin Cilt İçin 6 Faydası

İnce yulaf aslında yüzyıllardır cilt sağlığını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Topikal olarak koruyucu, yatıştırıcı nemlendirici, temizleyici ve kaşıntı giderici olarak kullanılabilir. Antioksidan ve antienflamatuvar yetenekleri nedeniyle sağlık, özellikle cilt sağlığı için de şaşırtıcı iyi etkilere sahiptir.

İnce Yulaf Ezmesi Nedir?

Kolloidal yulaf ezmesi olarak da adlandırılan ince yulaf ezmesi olarak bilinen yulaf taneleri, çok ince bir toz haline getirerek oluşan doğal bir üründür. Yulaflar o kadar incelir ki, banyo ve çeşitli cilt bakım ürünlerine kolayca eşit oranlı karıştırılabilir. Yulaf ezmesinin bu özel formu, temizleyici, nemlendirici, antioksidatif ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle cilt bakımında uzun yıllardır kullanılmaktadır.

İnce Yulaf Ezmesinin 7 Faydası

Atopik Dermatit (Egzama) Belirtilerini Düşürür

Dermatoloji Dergisi’nde 2021 yılında yayınlanan iki klinik çalışmanın sonuçları, tek başına yüzde 1 kolloidal yulaf ezmesi kreminin hafif ila orta atopik dermatit semptomlarını nasıl azalttığını göstermektedir. Bunun yanı sıra ince yulaf ezmesi cilt bariyerini de güçlendirir.

Sedef Hastalığını Tedavi Eder

Plak sedef olarak adlandırılan ve sedefin en yaygın biçimi kaşıntılı ve ağrılı olabilir gövde üzerinde kırmızı, pullu deri yamaları neden olur. Yulaf banyosu sedef hastalığına iyi gelir mi? Tıpkı egzemada olduğu gibi, ince yulaf ezmesi, Louisville Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda yürütülen araştırmaya göre, doğal anti-enflamatuar ve nemlendirici özellikleri nedeniyle sedef hastalığı için yararlı bir tedavi şekli olarak tanımlanmıştır.

Güneş Yanıklarını İyileştirir

Güneş yanıklarından kaçınmak için doğal bir güneş kremi kullanmak her zaman en iyisidir. Ama bazen ne kadar uğraşırsak uğraşalım, dışarıda vakit geçirdikten sonra cildimiz yanmaya başlar. İnce yulaf ezmesi, genellikle güneş yanığına eşlik eden kızarıklık, iltihap, kaşıntı ve ağrıyı sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Eğer küçük bir alana sürecekseniz, ince yulaf ezmesi tozunu bir suyla karıştırın ve hazırlanan macunu o bölgeye sürün. Eğer güneş yanığından muzdarip olan alan geniş ise yulaf ezmesi banyosu yapabilirsiniz.

Böcek Isırıklarına ve Cilt Düküntülerine İyi Gelir

Bazı zehirli bitkiler nedeniyle oluşan kaşıntılara ince yulaf ezmesi oldukça iyi gelmektedir. Cilt kaşıntılı ve tahriş olduğunda, pH seviyesi çok yüksek veya çok düşük olabilir. Kolloidal (ince) yulaf ezmesi, bir tamponlama maddesi gibi davranır ve özellikle pH’ın normal seviyelere geri gelmesine yardımcı olabilir, özellikle de çok yüksekse, zehirli sarmaşık döküntüleri ve böcek ısırıklarının kaşıntılarına yardımcı olabilir.

Kuru ve Tahriş Ciltleri İyileştirir

İnce yulaf ezmesi ekstraktların’ın in vitro pro-inflamatuar sitokinleri başarılı bir şekilde azalttığını ve aynı zamanda kolloidal (ince) yulaf losyonu ile yapılan tedavinin deri kuruluğu, kabuklanma, pürüzlülük ve kaşıntıyı önemli ölçüde iyileştirdiğini araştırmalar sonucu görmekteyiz.

Evcil Hayvanların Cilt Sağlığını İyileştirir

Köpeğiniz veya kediniz kuru ve kaşıntılı deri ile mücadele ediyor mu? Yulaf ezmesi onlara da yardımcı olabilir. Kolloidal (ince) yulaf ezmesi içeren onlar için doğal cilt bakım ürünlerini arayın. Ayrıca, cildinin sağlığını iyileştirmek için onlara kolloidal yulaf ezmesi banyosu da yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir