Salı, Mayıs 11
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Olmalı?
Ağız ve Diş SağlığıSağlık Haberleri

İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Olmalı?

İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Olmalı?

Yrd. Doç. Dr. Salih Doğan çocuklarda ilk diş muayenesinin zamanını ve inceliklerini anlatıyor.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ)  Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr.  Salih Doğan, çocukların hiçbir sorunu olmasa bile süt dişlerini çıkardığı zaman  çocuk diş hekimi tarafından ilk ağız içi muayenesinin yapılması gerektiğini  bildirdi.

Doğan, çocukların genellikle  rahatsızlandıklarında ya da ağrıları olduğunda diş hekimine götürüldüklerini  belirtti.
Bunun çok büyük bir yanlış olduğunu ailelerin kendilerine  başvurduklarında anladıklarını ifade eden Doğan, şöyle konuştu: ”Çocukların hiçbir sorunu olmasa bile süt dişlerini çıkardığı zaman yani  bir yaşından sonra, çocuk diş hekimi tarafından ilk ağız içi muayenesinin  yapılması gereklidir. Bu yaştan sonra ise en geç 6 ayda arayla kontrollerin  sürdürülmesi önerilir. Çünkü ağız içerisinde çürük oluşumuna neden olan  faktörler, çocuk ilk dişlerini çıkardığında mevcut problemlerdir. Bunlar yanlış  beslenme alışkanlıklarından ya da emzik ve aparatların yanlış kullanımından  kaynaklanabiliyor. Bunun için gerekli önlemlerin o noktada alınması lazım.”

Yrd. Doç. Dr. Doğan, çocukların ilk muayenesinde tedavi ihtiyaçlarının  tam olarak belirlenmesinin yanında nadir de olsa rastlanabilecek bazı hastalıklar  açısından ağız içine ve çevre dokulara bakıldığını vurguladı.

Kliniklerine çocuğun yetişkin tedavisi yapılan bir ortam yerine ilgisini  çekebilecek ve ilk muayene korkusunu ortadan kaldırabilecek bir ünite  yaptırdıklarını dile getiren Doğan, çocukların hekimle olan diyaloğunun iyi  olmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir