Çarşamba, Kasım 24
Home>>Hastalıklar>>İlerlemiş (4. Evre) Akciğer Kanserinin Belirtileri
HastalıklarKanserTedaviler

İlerlemiş (4. Evre) Akciğer Kanserinin Belirtileri

İlerlemiş (4. Evre) Akciğer Kanserinin Belirtileri

Akciğer kanseriniz ilerlediğinde, vücudunuzda fiziksel olarak değişimler meydana gelir. Akciğer kanserinizin ilerlemiş olup olmadığını görmek için aramanız gereken belirtileri biliyor musunuz? Akciğer kanseri büyüdüğünde, diğer akciğere yayıldığında veya vücudunuzun diğer bölgelerine yayıldığında ilerler. Bu metastatik veya 4. Evre Akciğer Kanseri olarak adlandırılır. Akciğer kanserinizin ilerlediğini bilmek için aramanız gereken belirtiler.

Akciğer Kanseri Erken Aşamaları

Akciğer kanseri, doktorların erken evrelerinde tanı koyup bulmak için inanılmaz derecede zordur. Öksürme veya yorgunluk gibi en yaygın akciğer kanseri semptomlarına sahip olsanız bile, bir doktora görünmeniz gerekebilir. Bir çok bu belirtileri dikkate almadığı için maalesef akciğer kanseri ilerledikten sonra farkına varıyorlar. Bu aşamada olsanız bile ilerlemiş akciğer kanseri için önemli bir tedavi olmamasına rağmen, semptomları daha kolay idare edebilecek tedaviler vardır.

Akciğer Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Sigara içmek şüphesiz, akciğerlerin en büyük düşmanıdır ve akciğer kanserinin en büyük nedenlerinden biridir. Sigara içtiğiniz sürenin uzunluğu, günde kaç sigara içtiğinizden daha da önemlidir. Pasif sigara içimi bile akciğer kanseri riskinizi artırabilir, ancak tam olarak ne kadar olduğunu bilmek zordur. Bununla birlikte, bir aile akciğer kanseri öyküsü ya da kişisel bir kanser ya da akciğer hastalığı öyküsü de varsa risk artmaktadır. Ayrıca hava kirliliği, radon gazı ve asbest dahil olmak üzere diğer kimyasallara maruz kalmak da hastalığın oluşma ve ilerleme riskini artırabilir.

Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer kanseri tedavisi aslında her hastadaki hastalığın doğasına bağlıdır ve her hasta farklı semptomlara sahip olabilir. Akciğer kanser genel olarak hücre büyüklüklerine göre “Küçük Akciğer Kanseri” ve “Küçük Olmayan Akciğer Kanseri” olarak gruplandırılır. Bazı akciğer kanseri vakaları ameliyatla tedavi edilebilirken, bazılarında özellikle hastalık yayıldıysa veya hastanın ameliyatı engelleyen başka sağlık sorunları varsa kemoterapi ve radyoterapi gerekebilir. Küçük hücreli akciğer kanseri bazen radyoterapi ile birlikte kemoterapi ile tedavi edilir.

Fiziksel, Zihinsel ve Duygusal Yorgunluk

İlerlemiş akciğer kanserinden muzdarip birçok insan aşırı yorgunluktan şikayetçi olabilir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak aşırı yorgunluk hissedilebilir. Kanserle savaşmak inanılmaz derecede zor bir iştir ve kişiyi yormaktadır. Sık sık dinlenseniz bile, yorgunluğunuza hala yardımcı olamayabilir. Yeterince dinlenmeye, aktif kalmaya ve ağrı, mide bulantısı veya kabızlık gibi sizi daha da yorgunlaştırabilecek semptomları yöneteceğinizden emin olun.

Sık Sık Öksürük Atakları Geçirmek

Hiç bitmeyen bir öksürük var mı? Eh, bu genellikle gelişmiş akciğer kanseri ile birlikte gelir. Muhtemelen öksürüğü azaltmaya yardımcı olabilecek bazı ilaçlar almak konusunda doktorunuzla konuşun. Öksürüğün bir kısmını hafifletmeye yardımcı olmak için dik oturmaya çalışın ve yastıklarla kendinizi destekleyin.

Nefes Darlığı Yaşamak

Genellikle nefes alma hissi, gelişmiş akciğer kanserinin yaygın bir belirtisidir. Bu durum sırasında akciğerleriniz daha az etkili hale geliyor. Eskiden kolay olan basit aktiviteler artık bir mücadeledir. Konuşmak ya da pozisyonları değiştirmek kadar basit bir şey sizi nefessiz ve yorgun bırakabilir.

İştah Kaybı Yaşamak

Amerikan Kanser Derneği, akciğer kanserinin ileri aşamasında, kişilerin iştahlarının kapanabileceğini açıklamaktadır. Bu vücudunuzun yavaşladığını gösteren bir işarettir. Gıda gerçekten lezzetli ya da tadı iyi kokmuyor gibi görünebilir, ve gıda etrafında mide bulantısı olabilir. Bu noktada, muhtemelen hızlı bir tempoda kilo kaybedebilirsiniz. İştahınızı uyarabilecek ilaçları almaya bakın.

Vücut Ağrılarının Artması

Akciğer kanserinin ilerleyen aşamalarında, biraz acı çekiyor olabilirsiniz. Çoğu doktor, ağrıyı azaltmaya ve artık acı çekmeden dinlenmenize yardımcı olmak için bu noktada opioidler (morfin etkisi gösteren yatıştırıcılar) reçete edecektir.

Ses Kısıklığı ve Ses Titremesi

İleri derecede akciğer kanserine sahip bazı kişilerin sesleri boğuk olabilir. Bu, ses tellerine zarar veren tümörlerin baskı yapmasından dolayı olabilir. Bu semptomun tedavisi arasında kanserin büyüklüğünü azaltmaya ve dolayısıyla ses kısıklığını azaltmaya yardımcı olan steroidler, radyoterapi ve kemoterapi yer alır.

Yutma Zorluğunu Kontrol Ettirin

Zorluk yutma aslında kanserin bir işareti olabilir ya da tüm kanser tedavilerinin bir yan etkisi olabilir. Bu semptomun nedenini en iyi şekilde belirlemek için, ne yediğinizi öğrenmeniz veya sıvı veya küçük ısırıklar gibi daha kolay bir şeye geçmeniz gerekebilir. Eğer tedavi olmuyorsanız ve kısa sürede yutma zorluğu geçmiyor ya da sıvı alımlarında bile zorlanıyorsanız doktora görünmelisiniz.

Ödem ve Akciğer Kanseri

Ayrıca sıvı retansiyonu olarak da bilinen ödem, ilerlemiş akciğer kanserinin bir belirtisi olabilir. İngiliz Akciğer Vakfı’na göre, bu, sisteminizden suyu temizlemenize ve şişmeyi azaltmanıza yardımcı olabilecek diüretiklerle tedavi edilebilir.

Sırt ve Omuz Ağrıları

Acılarınızı akciğer kanseri ile ilişkilendirmeyebilirsiniz, ama birçok kez (özellikle kadınlar için) omuz vesort bölgesindeki kemiklerde, kaslarda ya da bağlarda meydana gelen ağzıların bir şeylerin yolunda olmadığının bir göstergesidir. Bunun nedeni, kadınların adenokarsinom adı verilen bir akciğer kanseri formunun daha yüksek olmasıdır. Bu formdaki tümörler, akciğerlerin dış katmanlarında büyürler, yani kaburgalarınıza ve omurgalarınıza baskı uygulayabilirler.

Göğüs ve Kaburgalarda Ağrı

Daha önce de belirtildiği gibi, adenokarsinomlar bazen diğer akciğer kanseri türlerine göre biraz farklı semptomlara sahiptir. Göğüs ağrısına olduğu gibi sırt ağrısına neden olabilirler ve aynı zamanda akciğerlerin astarlanmasının iltihaplandığı acı verici bir durum olan plevral efüzyona da yol açabilirler. Kaburgalarınızda bir noktada çok kalıcı ağrı yaşıyorsanız, başka bir doktor ziyareti vakti olabilir.

Astım ve Akciğer Kanseri

Bunu açıklığa kavuşturmalıyız. Sadece astımdan muzdarip olmanız, akciğer kanseri alacağınız anlamına gelmez. Bununla birlikte, eğer çocukluk çağında astım teşhisi konulursa, muhtemelen tam olarak akciğer kanseri taraması yapılması iyi bir fikirdir. New York’taki Icahn Tıp Okulu’nda göğüs cerrahisi profesörü Raja Flores, “Bu sıra dışı bir semptomdur, ama genç bir yetişkinseniz veya daha yaşlı ve daha yeni astım tanısı konulduysa Pulmonologlar sıklıkla akciğerlerinizi dinler, hırıltılı sesleri duyar ve astım olarak tedavi ederler, ancak orada tümör bulunmadığından emin olmak için bir tarama yaptırmak iyi bir fikirdir.” şeklinde açıklamada bulunuyor.

Kronik Enfeksiyonlar

Çoğu zaman, virüsler, kronik bronşit gibi akciğer enfeksiyonlarının arkasındaki nedenlerdir. Ancak, tekrar tekrar hastalanıyorsanız ve kronik enfeksiyonar her seferinde farklı belirtiler ya da bölgelerde ortaya çıkıyorsa kanser seçeneğini elemek ya da farkına varmak için bir uzmana görünmeniz gerekebilir.

Kemik Ağrıları

Eğer akciğer kanseri gerçekten ilerlemişse, vücudunuzdaki diğer organlara yayılma şansı çok yüksektir. Kaliforniya, Memorial Care Cancer Institute entitüsündeki tıbbi onkolog ve toraks onkolojisi direktörü olan Jack Jacoub, ilerlemiş akciğer kanseri vakalarında kemikleriniz veya eklemlerinizde derin bir ağrı hissedebileceğinizi söylüyor. Sırt ve kalçalar da çok yaygındır, çünkü bu aynı zamanda D vitamini eksikliğinin bir belirtisi olarak da bilinir.

Boyun ve Yüzünüzde Şişlik

Eğer bir akciğer tümörü varsa ve üst vena cava’ya (baş ve kollarınızdan kalbinize kan taşıyan büyük damar) baskı yapmaya başlarsa, boynunuzda ve yüzünüzde şişlik olduğunu fark edebilirsiniz. Bu da kollarınızı ve üst göğsünüzü etkileyebilir. İlerleyen akciğer kanserlerinde görülebilen bir semptomdur.

Yüksek Kalsiyum Seviyesi

Bazı akciğer kanserleri, vücudunuzdaki hormonları etkileyerek horon ve kan içinde bulunması gereken mineral oranını etkileyebilir. Birçok durumda, fazla kalsiyum kan dolaşımına salınır. Doktorunuz bir laboratuar testi yapana kadar kalsiyum seviyelerinizin yüksek olduğunu bile fark edemezsiniz. Yüksek kalsiyum ile birlikte görülen semptomlar sık ​​idrara çıkma, aşırı susama, kabızlık, bulantı, karın ağrısı ve baş dönmesidir.

Not: Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve / veya tanı koyma amaçlı kullanılamaz. Yazıya bağlı kalarak yapacağınız eylemler, TopluBilgi.Com sorumluluğunda olmaz. Yine de yukarıdaki semptomları kendinizde ya da çevrenizdekilerde görüyorsanız bir doktora başvurmak için gecikmemelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir