Pazar, Ağustos 1
Home>>Hastalıklar>>İleri Yaşlarda Kadınlara Gereken Besinler

İleri Yaşlarda Kadınlara Gereken Besinler

Bu besinler ve vitaminler kadınları özellikle ileri yaş rahatsızlıklarından koruyor.

Kadınlar yaşlandıkça, özellikle menopozdan sonra kalp hastalığı ve felç gibi sağlık problemleri riski de artar. Vücutta azalan östrojen oranı, kalp hastalığı için risk teşkil eder. Yaşı ilerleyen kadınları, kalp hastalığı ya da osteoporoz, diyabet, göğüs kanseri ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklardan korumaya faydalı besinleri aşağıda bulabilirsiniz.

D vitamini

Yeterli D vitamini almayan kadınlarda kemik erimesi görülebilir. D vitamini, cilt yoluyla, yediklerinizden ve vitamin takviyelerinden alınabilir. Yaş ilerledikçe, cildin D vitamini üretme kapasitesi azalır. D vitamini almak için ilaç takviyesi yapabilir, az yağlı yoğurt, peynir, portakal suyu gibi besinler tüketebilirsiniz.

Kalsiyum

Kalsiyum, vücudun yeni kemik hücresi üretmesine yardım eder. Kadınlar, menapoz yaşına yaklaştıkça, yeni kemik hücresi üretimi de azalır. Sadece süt içmek başlı başına yeterli değildir. Kalsiyum açısından zengin gıdaların yanı sıra ilaç takviyesi de yapılmalıdır.

Omega 3 yağ asidi

Bol bol balık tüketmek ve omega 3 almak, kadınlarda kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Omega 3 yağ asidi, çoklu doymamış yağ formudur ve damar sertliğine karşı çok etkilidir. Aynı zamanda tansiyonu da düzenler. Tekli doymamış yağ asidi içeren zeytinyağı tüketimi de yaşı ilerleyen kadınlar için oldukça faydalıdır.

B12 vitamini

Menapoz sonrası, kadınlarda B12 vitamini dâhil pek çok vitamin eksikliği görülür. B12 vitamini eksikliği de anemiye neden olur. Kadınlarda aneminin nedeni, a protein, folat, demir, C vitamini ve B12 eksikliğidir. B12 eksikliği yaşayan kadınlarda yorgunluk, kilo kaybı, hafıza kaybı ve depresyon görülür. Vejetaryen ya da vegan kadınlarda B12 enjeksiyon tedavisi önerilmektedir çünkü vitamin en iyi bu şekilde vücut tarafından emilir.

Folik Asit (B9 vitamini)

Hamilelikte en önemli vitamin olarak gösterilen folik asit, yaşlı kadınlar için de çok önemlidir. Folik asit, ya da folat, vücudun kırmızı kan hücresi üretmek için ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Düşük folik asit seviyesinin belirtileri arasında, anemi, kilo kaybı, halsizlik ve baş ağrısı görülür. Folik asit, yapraklı yeşil sebzelerde, limonda, kabakta, kuruyemişte ve zeytinyağında bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir