Pazar, Kasım 28
Home>>Faydalı Bilgiler>>İlaç Kullanmadan Önce Doktorunuza Ne Sormalısınız?
Faydalı BilgilerSağlık Haberleri

İlaç Kullanmadan Önce Doktorunuza Ne Sormalısınız?

İlaç Kullanmadan Önce Doktorunuza Ne Sormalısınız?

Yeni bir ilaca bakmak çok önemli olabilir ve belirli bir tedaviye başlamadan önce her zaman açıklık kazanmaya değer. Ne reçeteleniyorsa, doktorunuza yeni bir ilacı kabul etmeden önce sormak için 11 sorudan oluşan yararlı bir kontrol listesi.

İlaç Nedir? Nasıl Çalışır?

Doktorların yoğun yaşamları vardır ve bu tür gerekli bilgileri hastalara sunma konusunda hep göz ardı edilebilir. Bir hasta olarak, az bir açıklama istemekte yanlış olan bir şey yok, sadece en azından ne işe yaradığını sorabilirsiniz.

İlacın Etkileri Ne Zaman Kendini Gösterir?

Yeni bir ilaç denemenin en kötü yanlarından biri belirsizliktir. Bazen, doktorların yeni reçetenizin ne zaman etki göstereceğine dair net, ani bir tahmin vermeleri imkansızdır; ama en azından kaba bir fikir bile belirsizlikten daha iyidir.

İlacın İşe Yaradığını Nasıl Anlarım?

Bazı hastalıklar nasıl ki her semptomu aniden gözle görülecek şekilde kendini belli etmiyor semptomlarını ortaya koymuyorsa bazı ilaçlar da etkisini size göstermiyor olabilir ya da ilaç etki ediyordur ama siz farkında değilsiniz. Bu durumda doktorunuza ilacın işe yaradığında nasıl bir etki göstermesi gerektiğini sorabilirsiniz. Nitekim bazen ileriye dönük kontrol için yanlarına gelmenize istemelerinin bir nedeni de budur.

İlacı Ne Zaman Almalısınız?

Bu ilacı ne zaman alacağınızı bilmek, hayatınızı planlamanıza yardımcı olabilir. Dahası, bazen hastalar, öngörüldüklerinden daha uzun bir süre belirli bir ilacı almaları gerekebileceğini öğrenmek için şaşırabilirler. Yani her hasta için aynı kullanım geçerli olmayabilir. Bu nedenle, ilacı ne zaman alacağınıza dair doktorunuza danışmalısınız.

İlaç Sağlık Sigortası Tarafından Karşılanıyor mu?

Yine, tedavinin nihayetinde ne kadar maliyet alacağını önceden bilmek, önümüzdeki birkaç haftanızı, aylarınızı veya yıllarınızı biraz netlikle planlamanıza yardımcı olacaktır. Bazı ilaçlar sağlık sigortaları kapsamında ücretsiz ya da çok düşük bir fiyata alınabilirken bazı ilaçlar sağlık sgortası tarafından karşılanmıyor olabilir. Bu nedenle bazen bu durumu sorgulamanız ve gerekirse doktor tavsiyesi(!) ile aynı etkiye sahip başka bir ilaç ile değiştirme olanağını sormanız gerekebilir.

İlacın Kısa ve Uzun Vadeli Yan Etkileri Nelerdir?

İlaçların kutularında porspektüs adı verilen ve ilaçla ilgili bilgilerin yer aldığı kağıtlar bulunuyor. Porspektüste ilacın faydaları ve yan etkileri yer alıyor. Ancak bazen bu yazıları anlamamız zor olabilir. İlaçların yan etkileri için Google’da arama yapmayın. Doğrudan ilacı reçetenize yazan doktora sormanız daha iyi olacaktır.

Yan Etkiler Ne Kadar Yaygındır? Yan Etkiler İçin Ne Yapılmalıdır?

Bu, sorduğunuz en önemli soru olabilir. Bazı potansiyel yan etkiler anında kendini gösterebilir, diğerlerinin kendini göstermesi ise daha uzun süreler gerekebilir (bazen yıllar sonra). Her iki durumda da, olası problemleri ortaya çıkmadan önce iyi tahmin edebilmeniz ve bunları nasıl yöneteceğinizi bilmeniz gerekir.

Kullandığım Diğer İlaçlarla Etkileşime Giriyor mu?

Bazen iki ilacı aynı gün içinde almak vücudunuz için kötü etkilere neden olabilir. Buna ilaçların etkileşimi denilmektedir. Özellikle sizeilaç reçete edilirken kullandığınız diğer ilaçları doktorunuza söylemeniz gerekir. Muhtemelen doktorunuz daha önce kullandığınız ilaçları göz önünde bulunduracaktır ancak yine de ilaçların aynı anda kullanılmasının kötü sonuç doğurup doğurmayacağını öğrenmek için doktorunuza sormalısınız.

İlaç Ağrı Kesiciler Gibi Yaygın İlaçlarla Etkileşime Giriyor mu?

Etkileşime girip girmediğini düşünmeniz gereken bir diğer konu da sürekli kullanmadığınız ama doktorunuza söylemediğiniz ilaçlardır. Eğer baş ağrılarınız sonucu aspirin gibi ağrı kesici ilaçları zaman zaman alıyorsanız doktorunuza bu ilaçlarla da etkileşime girip girmediğini sormanız gerekir.

İlacı Kullanırken Beslenme Hakkındaki Endişeleriniz

İlaçları eczaneden alırken (bu arada hatırlatmakta fayda var, en küçük ağrı kesiciyi bile eczaneden almanız gerekir) ilacın nasıl kullanılacağını sorun. Aç karınla ya da tok karınla mı kullanılması gerekiyor? Ya da bazı ilaçlar kullanırken etkilerini azaltan bazı besinler olabilir. İlaç kullanırken hangi besinleri tüketmemeniz gerektiğini mutlaka doktora sorun.

İlacı Kullanmayı Unuttuğunuzda Ne Yapmalısınız?

Örneğin bir ilacı günde 3 kere öğünlerinizden önce almanız gerekiyor ancak siz sabah kahvaltıdan önce almadan kahvaltı yaptınız? İlaç almayı unuttunuz ne yapacaksınız? Daha önce de belirtildiği gibi, hepimiz hata yaparız.  Bu gibi durumlarda ne yapılması gerektiği konusunda doktorunuza sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir