Perşembe, Temmuz 29
Home>>Hastalıklar>>İdrar Kaçırma Kısırlık Sebebi Olabilir mi?
HastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

İdrar Kaçırma Kısırlık Sebebi Olabilir mi?

İdrar Kaçırma Kısırlık Sebebi Olabilir mi? İdrar Kaçırma ne anlama gelir? Çözümü nedir?

Çocuklarda altına kaçırma yani idrarı tutamama ileride kısırlığa neden olur mu? Ayrıntıları Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Abdurrahman Önen’den öğrenelim..

Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Abdurrahman Önen, idrar kaçırmanın çocukların sosyal yaşantısı üzerindeki etkilerini anlattı:
İdrar kaçırma çocukta utanç duygusu ve aşağılık kompleksine yol açar. Gece uykuda idrar kaçıran bazı çocuklarda görülen psikolojik problemler; hastalığın nedeni değil, sonucudur. Sorun psikolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaz ancak hasta ve ailesinde psikolojik sorunlara yol açabilir. Uzun yıllar gece uykuda altını ıslatan çocukların yaklaşık yüzde 10-15′inde idrar kaçırmanın yarattığı kronik stres sonucu; özgüvende azalma, içe kapanma, depresyon ve davranış bozuklukları görülüyor. Çocuk, bu sorun nedeniyle arkadaşını evine davet edemiyor, gece akraba ya da arkadaşlarında kalamıyor. Kıyafetleri idrar koktuğu için arkadaşlarının yanına oturmak istememesi de travmayı artırıyor.
Doğuştan, gece uykuda altını ıslatan çocuklarda yüzde 5-10 oranında psikolojik problemler gelişirken, sonradan gece altını ıslatmaya başlayanlarda bu oran, yüzde 10-20′ye çıkıyor. Psikolojik problemler kızlara göre erkeklerde daha sık görülüyor.
Alt ıslatma sorunu bu alanda deneyimli uzmanlar tarafından doğru tedavi edilmezse, çocuğun okul başarısı olumsuz etkilenir. Gece uykuda altını ıslatan çocukların yüzde 15′inin; kendiliğinden iyileşme şansı vardır. Uzun yıllar tedavi edilmese bile böbreklere zararı yoktur ama tedavinin gecikmesi, psikolojik problemleri beraberinde getirir. Gündüz uyanıkken altını ıslatan çocuklarda ise durum daha ciddidir. Bu sorun kendiliğinden geçmez ve mutlaka nedeni bulunmalıdır. Tedavide geç kalınması, her iki böbrekte de geri dönüşümü olmayan ciddi hasarlara neden olur.
Uykuda altını ıslatan çocukların tedavisinde; ödüllendirme ve alarm cihazı gibi davranış tedavileri ile idrarı azaltan ya da mesaneyi genişleten ilaç tedavileri; yüzde 80-90 oranlarında başarı sağlamaktadır. Gece idrar üretimi normal olup mesanesi gelişmeyen çocuklarda alarm tedavisi, gece idrar üretimi fazla olduğu için uykuda işeyen çocuklarda hormon tedavisi daha başarılıdır.

ANNE-BABADA VARSA ÇOCUKTA DA OLUR!
Gece uykuda altını ıslatma; erkek çocuklarında kızlara göre iki kat daha fazladır. Gündüz uyanıkken altını ıslatma sorunu ise kız çocuklarında erkeklerin iki katıdır. Hem anne, hem baba; küçükken ileri yaşlara kadar uykuda alt ıslatma sorunu yaşamışsa, bu sorun yüzde 80 çocuklarında da görülür. Anne ya da babadan herhangi biri bu sorunu yaşamışsa, çocukta görülme riski yüzde 40-45′tir.

2 LİTREDEN FAZLA SIVI TÜKETMESİN!
Çocuk yatmadan hemen önce ve uyandığında tuvalete götürülmelidir. Gün içinde de iki-üç saatte bir tuvalete gitmesi sağlanmalıdır.
Okul çağındaki çocuklar, günde 2 litre su tüketmelidir. Mesanedeki yüksek basıncı önlemek için aşırı miktarda çay, kahve, kola ve asitli içeceklerden sakınılmalıdır.
İdrar kaçırma probleminin tedavisi, deneyimli çocuk cerrahisi ve çocuk ürolojisi uzmanları tarafından yapılmalıdır.
Bağırsakların da her gün düzenli olarak boşaltılması gerekir. Bağırsaklar rahat olursa; hem mesane daha kolay boşalır, hem de idrar yolu enfeksiyonu olmaz. Çocukların; kabızlık yapıcı gıdalar tüketmemesi, sebze-meyve ağırlıklı beslenmesi gerekir.

İLERİDE CİNSEL SORUNLAR YAŞAYABİLİR!
İdrar kaçıran ya da altını ıslatan çocuklarda; ileride cinsellikle ilgili anlamlı bir sorun yaşanmasa da, bazı çocuklar, işeme yolu ile cinsel fonksiyonu özdeşleştirerek ileri yaşamlarında cinselliğe dair bazı korku ve kaygılar yaşayabiliyor. Bu arada ailelerin büyük çoğunluğu, idrar kaçırma probleminde kullanılan birtakım ilaçların, ileride çocukta kısırlığa neden olduğuna inandıkları için, çocuğun bu sorununu gizleyebiliyor ve tedaviyi reddediyor. Oysa bu tamamen yanlış bir inanıştır. Alt ıslatma sorununun geciktirilmeden, doğru ve etkin bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir