Cuma, Şubat 26
Ev>>Hastalıklar>>HPV Aşısı Erkeklerde Genital Siğilleri Önlüyor
HastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

HPV Aşısı Erkeklerde Genital Siğilleri Önlüyor

HPV Aşısı Erkeklerde Genital Siğilleri Önlüyor

Bir İngiliz gazetesinin bu ayki araştırmasına göre, İnsan Papillom Virüsü (HPV) aşısı erkek çocuk ve olgun erkeklerde genital siğilleri önlemeye yardımcı oluyor. 16-26 yaş grubundaki erkeklere uygulanan bu aşılar, HPV-6, HPV-11, HPV-16 ve HPV-18 aşılarıdır. Bunlar, enfeksiyonlara karşı korur ve dış genital siğil ve lezyonların potansiyel gelişimini durdurur. HPV, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır, anal, vajinal ve oral seks yoluyla bulaşabilir ve anal kanserle bağlantılıdır.

Cervarix ve Gardasil aşıları rahim ağzı kanserini önlemek için tavsiye edilir ve onaylanmıştır. Gardasil aşısı aynı zamanda genital siğillerin önlenmesinde yardımcıdır. Yeterince erken yaşta aşılanmak, siğillerin oluşumunu ileride bir o kadar azaltacaktır ve genital bölgeye HPV nin bulaşmasını önleyecektir. Bunun yanı sıra henüz kanseri ksııtladıklarının bir kanıtı yoktur. Genç erkeklerin aşılanması önemlidir.

HPV bilindiği gibi sadece ya da ağırlıklı olarak kadınlarda görülen bir virüs değildir, erkeklerin de oldukça fazla etkilenmesi aşılanmaları için bir sebeptir. Erkeklerin erkeklerle birlikte olması durumunda da genital siğil ve anal kanser riski oldukça artar. Serviks kanseri gibi ciddi hastalıklar genelde kadınlarda görülür. Cinsel partner konusunda teorik olarak tüm kadınların aşılanması aslında erkeklerin aşılanmasını boş kılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir