Çarşamba, Nisan 21
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Hoş ve Sağlıklı Gülüşler İçin
Ağız ve Diş Sağlığı

Hoş ve Sağlıklı Gülüşler İçin

Hoş ve Sağlıklı Gülüşler İçin

Muhteşem bembeyaz gülüşler için ağız ve diş bakımına önem verin. Diş ve diş eti sağlık durumu bazı hormonlara ve etkenlere bağlıdır.

Her on yılda dişlerin durumu ve sağlığı farklı bir boyuta geçer. Kalp hastalıklarıyla dahi bağlantısı vardır. Her yaşta güçlü bir gülümseme ile estetik ve sağlık açısından sağlıklı görünün. 30lu yaşlarda hormonları dikkate alın. Hamile bayanlar diş hekimine sıkça gitmeli kontrolünü yaptırıp bakımlarını ihmal etmemelidir. Östrojen ve progesteron hormonları yüksek düzeyde olmalıdır.

Diş etleri en ufak bir yara ve enfeksiyonda kabarır, şişer, kanar ve ileri boyutlara varabilir. Erken doğum ve düşüklerde diş ve diş etleri oldukça fazla etkilenir. Tedavi şarttır. Diş ipi sürekli kullanılmalıdır. Dişler fırçalanmalıdır. Dişlere elverişli biçimde beslenme, uygun bir ağız temizliği ve diş bakımı yapılmalıdır. Diş çürükleri ise oluşmadan önce önlenmelidir.

Bunun için yatmadan dişler fırçalanmalı ve çürük yapacak şeyler yenilmemelidir. Özellikle çok sıcak ve çok soğuk şeylerle şekerli şeylerden uzak durun. Çürük olursa hemen dişçiye gidin çektirin. Diş etine haftada bir yumuşak hareketlerle masaj yapın. Özel bakım ürünleri kullanın. Kalsiyum tüketin ve kalsiyumlu macun kullanın. Diş fırçanız sert değil yumuşak ve profesyonel olsun.

45 derecelik açıyla yumuşak dairesel hareketlerle dişleri fırçalayın. Diş etlerini de hafifçe fırçalayın. Sigaradan uzak durun veya azaltın. Dişleri mahveder sarartır nefesin kötü kokmasını sağlar. Dişleri çürüterek dökmeye başlar. Yaşlılıkta dişler yok olur. Diş eti enfeksiyonlarında da etkilidir. Şekersiz, gazsız sağlıklı içecekler için. Asitli içecekler dişleri zayıflatır ve yumuşatır.

Diyabet belirtisi de olabileceğinden diş sorunlarında hekime gidin. Mutlaka tedavinizi olun. 40 yaşından sonra görülen ağız kanseri için tetikte olun. Beklenmedik şişlik yara ağrısız lezyonlar önemli ağız kanseri belirtileridir. Aşınma, gıcırdama, çatlak gibi durumlar 30 ve 40lı yaşların sonunda görülmeye başlayabilir. Diş minesi yıpranmış olabilir. Diş hekimi ağız koruma ürünleri tavsiye edecektir.

Stres yönetimi teknikleri de iyi bir tedavi yöntemidir. Dolgu, köprü, implant gibi çeşitli tedaviler sizin içindir. Fakat bakteri ve çürükle sonuçlanabilen dolgu ve oyma işlemlerinde de dikkatli olmak gerekir. Beyazlatma işlemleri dişleri aşındırabilir. Gerekmedikçe estetik ve ani değişim ürünleri kullanmayın. Diş hassasiyeti artar ve yemek yerken hatta konuşurken zorlanabilirsiniz, ağrı ve yanma şikayetleri görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir