Salı, Kasım 23
Home>>Hastalıklar>>Horlama Tedavisi Nasıl Yapılır
HastalıklarTedaviler

Horlama Tedavisi Nasıl Yapılır

Horlama Tedavisi Nasıl Yapılır

Horlama , yumuşak damak ve küçük dilin normalinden daha çok büyümesi ve sarkması sonucunda bu kasların gerginliklerini kaybedip uyku esnasında nefes yollarını tıkaması ve küçük dilin titreşmesi durumuna verilen isimdir. Genellikle yetişkinlerde görülen bu rahatsızlık halk arasında insanın uyku sırasında çıkardığı gürültülü ses olarak tanımlanır.

Horlamanın birçok sebebi olmasına karşın burundan ses tellerine kadar üst hava yolunu daraltan bütün sorunların ( alerjik nezle, burun kemiğindeki eğrilikler,sinüzit,alt ve üst çenedeki yapısal anomaliler,dilin aşırı büyük olması ) horlamaya sebep olabilir.Sonuç olarak horlama durumu hava yolunun daralması sonucu meydana gelir.Bu durum çocuklarda görüldüğün zaman genellikle geniz bademciğinden oluşur.Hava yolundaki daralma ilerleyerek tamamen kapanmasına ve uykuda solunumun duraklamasına sebep olur.Bu sebeple horlama kesinlikle tedavi edilmesi gerekir.

Horlama kilo fazlalığında, büyüyen bademcik ve geniz eti varlığında,boğazın dar yapıda bulunmasından, alkol,sakinleştirici ve uyku ilacı kullanan insanlarda, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak da 40 yaşını geçen erkeklerde sıklıkla görülebilmektedir.

Horlayan insan etrafındakileri rahatsız edeceği gibi, şiddetli horlama genel vücut sağlığımızı tehdit altına alabilir.Horlayan insanlarda sabahları baş ağrısı,kalp şikayetleri ve yüksek tansiyon,aşırı ve hızlı kilo alma, psikolojik sorunları depresyon,cinsel isteksizlik,konsantrasyon bozukluğu,uykuda aşırı terleme,uykusuzluk,gün içinde yorgun olma durumu,sürekli idrara çıkma,vücudun su kaybetmesi,düzensiz ve konforsuz uyku,gündüz uyuklamaları,uyku esnasında solunumun durması,uykudan solunum güçlüğü ile uyanma,ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı görülen belirtilerdir.Genellikle horlayan insanlar bu belirtileri fark etmeden etrafına verdiği rahatsızlık yüzünden tedaviye başvururlar.

CERRAHİ TEDAVİ:Yumuşak damağa uygulanan cerrahi yöntemdir. 1 sene sonra tekrar ortaya çıkma ihtimali yüzde 50’dir.

CERRAHİ OLMAYAN TEDAVİ:Her gün gece saatlerinde 6 saat süre ile takmak şartıyla takılıp çıkarılabilen her insana özgü olarak hazırlanan özel bir ağız içi protezleriyle ( horlama protezi) kalıcı olarak tedavi şansı vardır. Başarı şansı yüzde 95 gibi bir orandadır..

Uyku sırasında takılan horlama protezi, gerginliklerini kaybeden ve sarkan yutak bölgesindeki kaslardan dolayı tıkanan solunum yolunu alt çeneye uygun bir konum vererek açar ve horlama ve uyku apnesi gibi durumları önler. Gerginliğini kaybetmiş olan kaslar tekrar eski güçlerine gelerek solunum yolundaki tıkanma durumu yok olur ve horlama kalıcı olarak tedavi edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir