Perşembe, Şubat 25
Ev>>Güzellik - Bakım>>Hızlı Sivilce Kapama Yöntemleri ve Öneriler
Güzellik - Bakım

Hızlı Sivilce Kapama Yöntemleri ve Öneriler

Hızlı Sivilce Kapama Yöntemleri ve Öneriler

Sivilce yani akne kapatmanın yolları vardır. Sıkışık zamanlarda hızlıca nasıl halledilebilir? Yapmanız ve yapmamanız gerekenler…

Tam bir kapatıcı ürün kullanın. Düğün, sunum, toplantı gibi önemli günler için tam kapama özellikli ince tabakalı sivilce kapatıcısı kullanın. Çok az ürünle maksimum sonuç veren bir ürün seçin.
Çok açık ya da çok koyu bir tonda kapatıcı fondöten ile dilediğiniz görünümü verin. Cildinizle eşleşen özel bir tonu yakalayın. Kenar, köşe ve çizgileri iyi rötuşlayın.
Şişen sivilceleri buzla indirin. Bir dakika kadar hafifçe buz uygulayın. Tahriş olmaması için uzun süre tutmayın. Fazlası kızarıklık yapabilir.

Sivilcenizi asla sıkmayın oynamayın. İyileşme süresini uzatır. Enfeksiyon ve yara izi riskini artırır.
Kimyasal peeling ve tedaviler kısa sürede akneleri kötüleştirebilir. Özel günler için anlık çözümler hızlı ve aceleci tedavi şekilleri iyi gelmeyecektir. Birkaç hafta önceden tedaviye başlayın.
Kükürt bazlı bir krem kullanın. Akne ilaçları özellikle benzoil peroksit ya da kükürt ve rezorsinol lekeleri en aza indirir.

Kortikosteroid enjeksiyonları deneyin. Dermatolog önerisi üzerine büyük akneler için iğne tedavisi uygulanabilir.
Diş macunu uygulamayın. Akneyi aksine daha da kötüleştirir. Alerjik reaksiyonlara neden olur.

Çay ağacı yağı deneyin. Çay ağacı bakterileri öldürür, akne gibi tahrişleri önler. Seyreltilmiş şekilde cilde uygulanır önce küçük bir alanda deneyin.
Aksesuarla kamufle etmeyin. Isı ve sürtünme akneyi kötüleştirir. Gizlemeye çalışmayın.
Aspirin uygulamayın. Ezilmiş aspirinle evde ilaç yapmak çare değil. Cildi rahatsız edebilir.

Çikolata Cildi Gençleştirir mi? Çikolatanın Cilde Faydaları

Güneşin zararlı etkilerine karşı koruyucu kremler kullanırız. Peki çikolata da aynı görevi görebilir mi?

Londra’da yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca 20şer gram bitter çikolata yiyen kişiler normale göre güneş altında 2 kat daha uzun süre kalabilir. Koyu çikolata erken yaşlanmaya neden olan güneşin UV ışınlarına karşı cildi koruyor. Cilt kanserine neden olan ışınları önleyerek cildi koruyor.

Kozmetik dermatologlara göre, bilimsel veriler flavanoitler ile yüklü çikolata yememizi destekler, genellikle koyu çikolatada bulunan bir antioksidan bileşik, öncelikle güneş yanığı ve UV hasarına karşı cildinizi koruyabilir.

Cildin görünümünü iyileştirir, deri kalınlığını dengeler, pürüzsüzleştirir, susuzluğunu giderir nemlendirir. Antioksidanlar en fazla bitter çikolatada bulunur ve cildi besler. Kakao çekirdeği ve tozu kalite bakımından çikolatanın besin değerini etkiler.

Sütlü çikolata söz konusu yararlara sahip değildir. Kansere ve yaşlanmaya karşı kakao oranı tam bitter tüketin. İşlenmiş şeker içeren çikolatalar, iltihaplanma, diyabet, kalp hastalıkları, akne gibi zararlı etkilere sahiptir.

Cilt esnekliğini kaybeder kurur ve yıpranır. Cildin nem dengesini ayarlayın. Cilde büyük yararı olan en az %70 oranda kakaolu bitter çikolataları tüketin. Yanında topikal kakao özlü bir krem de iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir