Perşembe, Haziran 17
Home>>Diyet>>Darıca Diyetisyen>>Hızlı Kilo Verme Zayıflama Diyeti Nasıl Yapılır? İşte Püf Noktaları?
Darıca DiyetisyenDiyetGebze Diyetisyen

Hızlı Kilo Verme Zayıflama Diyeti Nasıl Yapılır? İşte Püf Noktaları?

Zayıflama diyeti  nasıl olmalıdır ? Öncelikle zayıflamak uğruna sağlığımızdan olmamalıyız.

Gün içinde sık sık ama az az yemek yeme alışkanlığı kazanın. Böyle beslenirseniz metabolizmanız hızlı çalışır. Açlık hissetmezsiniz ve hep tok gezersiniz. Gün boyu aç gezip akşamları yemeğe saldırmamalıyız. Tüm gece boyunca sürekli atıştırmamalıyız. En az kaloriyi akşam saatlerinde almalıyız.

Sofradan çok tok ve şişmiş kalkmak yerine, küçük porsiyon ana öğün yiyip aralarda ara öğün yemeliyiz.

Gereksiz içeceklerden vaz geçmeliyiz. Meyve suları, gazlı içecekler, meyveli sodalar. Bunlar şeker ve yüksek kalori içerirler. En güzel ve kalorisiz tek içecek vardır SU .Günde 3 litre ( 10 bardak )  mutlaka su içiniz.

Zayıflama diyeti için de mutlaka, kepekli tahıllar olmalıdır. Kahvaltıda yulaf gevreği. Yemeklerin yanında tahıllı ekmekler, tam tahıllı, yulaflı, kepekli ekmekler tüketin. Beyaz işlenmiş undan yapılan ekmeklerden vazgeçin.

Yeşil çay, adaçayı, zencefil, tarçın gibi doğal şifa kaynaklarından kendinize çay yaparak yazın soğuk , kışın da sıcak olarak içmek alışkanlığı edinin. Bitki çayları hayatınızda mutlaka olsun.

İşlenmiş gıdalardan uzak durun. Bulabildiğinizce doğal gıda tüketin. İçine koruyucu kimyasal maddeler katılmış ürünleri hiç satın almayın ve tüketmeyin.

Taze meyve ve sebze bol bol tüketin. Her gün bir öğünde sebze yemeği, her yemeğin yanında az yağlı salata tüketin. Meyve tüketimi günde 3 porsiyon yeterli ve sağlıklıdır.

Zayıflama diyeti için de mutlaka, günde 2 – 3 porsiyon süt , yoğurt veya kefir olmalıdır. Bu besinler sizi tok tutar. Kalsiyum kaynağıdır. Metabolizma çalışma hızını artırır.

Günlük yediğiniz gıdaların içinde olan yağ, en yüksek kaloriyi içerir. Dolayısıyla beslenmenizde yağdan tasarruf yaparak beslenin. Yemek pişirirken az yağ kullanın. Dışarıda yerken tabağınızda ki yağı süzdürün. Yağda kızarmış besinleri tüketmeyin. Paketli ürünlerin üstünde ki besin içeriklerini okuyun ve yağ % sine bakın. Yağ yüzdesi yüksek bisküvi, cips, kurabiye, pasta gibi ürünleri çok az ve seyrek tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir