Pazar, Eylül 19
Home>>Hastalıklar>>Hipertansiyon Neden Oluşur?
HastalıklarTedaviler

Hipertansiyon Neden Oluşur?

Hipertansiyon Neden Oluşur?

Bireydeki tansiyon değerlerinin sürekli olarak normalden yüksek olması durumu hipertansiyon (yüksek tansiyon) olarak ifade edilmektedir.

Nedenleri
Hipertansiyon, tek başına bir nedene bağlı olarak gelişen bir durum değildir. Kalıtım faktörü, obezite, yaşın ilerlemesine bağlı olarak damar esnekliğinin yitirilmesi, heyecanlı ruh hali, stres, yaşam şekli, aşırı beslenme tuzlu yiyecekler tüketmek gibi faktörler hipertansiyona neden olabilmektedir.

Belirtileri
Hipertansiyon, hastaların çoğunda belirti göstermeden ilerlemektedir. Ölümle sonuçlanabilecek durumlara neden olabilen ciddi bir sorun olduğundan kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bundan dolayı risk altında olan bireylerin düzenli tansiyon ölçümü yaptırmaları gerekmektedir.
Hipertansiyonun genel belirtileri arasında, sabahları gözlenen baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, burunda kanama, kulak çınlaması, nefes darlığı, sık idrara çıkma, vücutta karıncalanma gibi bulgular sayılabilir. Tansiyonun çok yükselmesine bağlı olarak çift görme, dilde peltekleşme ve göğüs ağrısı gibi şikayetler oluşabilir.

Tedavisi
Ilk olarak hipertansiyona neden olan durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Hiper tansiyon oluşumuna sebep olan hastalık anlaşılabilirse, bu hastalığın iyileştirilmesi sağlanır. Nedeninin saptanamaması halinde hastanın yüksek tansiyon ile yaşamaya alışması ve buna uygun yaşam tarzına uyum sağlaması gerekmektedir. Hastaya ilaç tedavisi de önerilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir