Perşembe, Haziran 17
Home>>Hastalıklar>>Erkek Hastalıkları>>Hidrosel: Skrotumda Su Toplanması
Erkek HastalıklarıHastalıklarTedaviler

Hidrosel: Skrotumda Su Toplanması

Hidrosel: Skrotumda Su Toplanması

Testis çevresinde sıvı birikimi anlamına gelir. Küçük hidroseller büyük hidrosel eğilimi gösterebilir. Bu devamlılıkta ameliyat gerekir.
Diğer isimleri ve ilgili terimleri: Filaryal hidrosel, skrotum tunika vaginalis içinde kusur, bağ hidrosel, doğuştan hidrosel, çocuk hidroseli, dolaylı kasık fıtığı, bağ olmayan hidrosel, kordon hidroseli, yetişkinde geç başlangıçlı hidrosel.

Terim anlamı olarak, hidro: sıvı, sel: şişme’dir. Anormal sıvı toplanmasından kaynaklanan şişliktir. Bu terim genelde testisle sınırlıdır ve erkeklerde görülür. Filarial hidrosel tropik ve sub-tropik endemik bölgelerde yaygındır. Filarial solucanlardan kaynaklanır. Wuchereria bancrofti ve malayi Brugia solucanları; dünyada yaklaşık 1 milyar kişi bu solucanlara maruz kalma riski altında olduğu tahmin edilmektedir. Primer ve sekonder olmak üzere 2 türü vardır. Normalde testis tabakalarının arasında kolay hareketi sağlamak için küçük bir miktar yağlama sıvısı bulunur, ancak sıvı aşırıya kaçarak yoğunlaşırsa hidrosel gelişir.

Nedenleri;
Tüberküloz ve filaryaz gibi tropikal enfeksiyonların neden olduğu testis (orşit) veya epididim (epididimit) iltihabı,
Testis torsiyonu (testisin dönmesi) %20 oranında hidrosele neden olur,
Özellikle germ hücreli tümörler veya testis adneks tümörleri,
Kasık bölgesindeki ameliyat ya da böbrek nakli lenf ve venöz sistemini etkileyebilir,
Radyasyon tedavisi,
Periton diyalizi ve ventriküloperitoneal şantlar.

Belirtileri: ağırlık, dolgunluk, genişleme, kasıkta rahatsızlık, ağrı ve akut enfeksiyon, pozisyon ve boyutta artış, ateş, titreme, bulantı, kusma ya da enfeksiyon.
Tedavisi: en basiti iğne aspirasyondur. Skrotum derisine lokal anestezi ile enjekte edilir. Sıvı kaldırılır. Aspirasyon enjekte edilir. Enfeksiyon ve ağrı yan etkileri vardır. Ameliyat kesin çözümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir