Cuma, Şubat 26
Ev>>Beslenme>>Hiç Denenmemiş 8 Besleyici Meyve

Hiç Denenmemiş 8 Besleyici Meyve

Lezzetli ve sağlıklı meyveler sağlığımız ve enerjimiz için çok önemlidir. Mutlaka günde en az 1 porsiyon meyve tüketmeliyiz.

Vitamin açısından zengin tropikal meyveleri bulup tüketmek ayrıca önemlidir. Papaya gibi. Granadilla denilen yumurta şeklinde küçük mor, kırmızı ve sarı renkleri olan bir meyve, A ve C vitamini, potasyum, lif bakımından zengindir, 16 kaloridir. Guava çok tatlıdır, dilimlenerek tüketilebilir. Meyve salatası, tavuk, balık ile de salata yapılabilir. Meyve suyu, kokteyl, tatlı ve soslarda kullanılabilir.

Carambola denilen yıldız meyvesi. Elma ve erik karışımı bir narenciyedir. Balmumu salgılar altın sarısıdır. Güneydoğu Asya meyvesidir. 40 kalori içerir. C vitamini deposudur. Büyük dilimler şeklinde tüketilebilir. Salata, lezzetli yemekler ve garnitürde kullanılır. Asidi, böbrek taşlarına iyi gelir. Böbreği düzenler. Acai meyvesi ünlü bir Brezilya meyvesidir. Yağmur ormanları ve palmiyelerle yetişir. Küçük yuvarlak ve koru renklidir. Yaban mersini gibidir. Yabani çilekle çikolata tadı arasındadır. Tatlı, meyve suyu, esansiyel yağda kullanılır. Yağ asitleri bakımından zengindir.

Mango yeşil, kırmızı ve sarı renge bürünür. Yumurta şeklindedir. Antioksidan bakımından zengin bir meyve olan mango, A ve C vitamini, potasyum ve lif içerir. Portakal gibi kesilip yenir ve eti çok lezzetlidir. Tatlı ve yemeklerde taze ve dondurulmuş olarak tüketilebilir. Papaya armut biçimlidir. Yumuşak, biberli, tohumlu ve yağlı bir eti vardır. Orta Amerika’ya özgüdür. 118 kaloridir. C vitamini, folat ve potasyum kaynağıdır. 7 cm uzundur. Sindirime iyi gelir. Protein, enzim ve papain içerir. Limonla pişirilerek tüketilebilir.

Nar, antioksidan içeren zengin bir meyvedir. Lif deposudur. Sonbahar meyvesidir. Koyu kırmızı tohumları sağlık fışkırır. Tatlı ekşi ve gevrek olabilir. Suyu sıkılır, salata, tatlı, meyve olarak tüketilebilir. 80 kaloridir. İyi bir lif, potasyum ve fosfor kaynağı Guava. 70 kalori olan potasyum, lif ve c vitamini kaynağı kivi de diğer seçeneklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir