Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Ebeveyn>>Her Geçen Gün Artan Bağımsızlık Çocuğunuz Hakkında Önemli
EbeveynSağlık Haberleri

Her Geçen Gün Artan Bağımsızlık Çocuğunuz Hakkında Önemli

Her Geçen Gün Artan Bağımsızlık Çocuğunuz Hakkında Önemli

Çocuğunuz bir şeyler yapmayı öğrendikçe, onun ve sizin tavırlarınızda değişikliği fark edeceksiniz. Artık o sürekli kucakta durmak isteyen küçük bir bebek değil. Artık hareket halinde ve sadece canı istediği zaman kucağa alınıp sevilmeyi tercih edebilir.

Kendi kendine birşeyler yapmaya çalışır ve siz onun yerine yaparsanız bundan rahatsız olabilir. Tabii ki gözünüz üzernde olsun amal ütfen kendi kendine bir şeyler yapmasına izin verin, kendine güvenmesi için bu çok önemli. Fakat yine de sizin yüzde yüz ilginize ihtiyacı olduğunu unutmayın. Her çağırdığında koşmayabilirsiniz. Doğal olarak sizin de işlerinizin olduğunu anlaması ve sabretmeyi öğrenmesi gerekir, yani artık isteklerini biraz erteleme konusunda ona destek olun.

Bazı şeylere aşırı bağlılık
Bu sıralar çocuğunuzu klasik sevdiği eşyalarından ayırmakta zorlanabilirsiniz. Çünkü bu ara ayrılığa ve yabancı yüzlere sıkça maruz kalmaktadır. Fakat çocuğunuzun battaniyesini ya da yastığını evin her odasında, misafirlikte hatta sokaklarda sürüklemesinden yorulabilirsiniz. Bu durumları önlemenin çeşitli yolları olabilir.

Taktiklerden biri, sevilen eşyanın yatma zamanı gibi sadece belirli zamanlarda anne babaya iyi geceler derken kullanılması. Diğer zamanlarda uzanarak alabileceği belli bir yerde battaniyeyi tutarak belki azaltmasını sağlayabilirtsiniz. Ya da battaniyenin küçük bir parçasını bebeğe vererek koca battaniyenin sürüklenmesini önleyebilirsiniz. Veya kayıtsız kalıp bebeğin battaniyeyi sürüklemesine ses çıkarmayabilirsiniz. Neye karar verirseniz verin, ancak lütfen tutarlı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir