Cuma, Şubat 26
Ev>>Faydalı Bilgiler>>Hava Kirliliği Gebeliği Nasıl Etkiler?
Faydalı BilgilerGebelik - Hamilelik

Hava Kirliliği Gebeliği Nasıl Etkiler?

Hava Kirliliği Gebeliği Nasıl Etkiler?

Hamilelikte yaşanan kirli hava soluması bebeğe ve anneye ne zararlar verebilir?

Hamile bir kadının, hava kirliliğine maruz kalması, bebeğinin doğum kilosunu düşürebilir. Yapılan araştırmalarda, hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde, bebeklerin sağlıklı kilolarından daha düşük kiloda doğduğu gözlemlenmiştir. Bir metreküp havada gerçekleşen her 10 mikrogram kirliliğin, doğum kilosunu 8.9 gram azalttığı görülmüştür.

Düşük doğum kilosu, bebek ölümünde çok yaygın bir risk faktörüdür. Bunun yanı sıra, hayatın ileriki dönemlerinde kalp, solunum ve davranış bozukluklarına neden olabilir.

Anne adayının hava kirliliğine maruz kalmasının, çocuğunun doğum kilosunu nasıl etkilediği kesin olarak bilinmiyor. Bazı bilim adamları, hava kirliliğinin, fetüsün plasenteya bağlanmasını etkileyebileceğini düşünüyor.

Hava kirliliği aynı zamanda annenin vücudunda gerilime neden olur ve fetüsün büyümesini etkiler. Hava kirliliği, yetişkinlerde de astım, kalp rahatsızlığı, diyabet ve felç gibi hastalıklara neden olur. Hava kirliliğinin pek çok olumsuz etkisi olduğundan, özellikle hamile bayanların, kendilerini mümkün olduğunca hava kirliliğinden korumasında fayda vardır.

Şehir hayatında, hava kirliliğinden kaçmak mümkün görünmüyor. Hava kirliliğinin arttığı dönemlerde, dışarıda yapılan uzun süreli egzersizlerden kaçınmak ya da hafta sonu da olsa şehirden uzaklaşmak gibi ufak çözümlerin bile faydası olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir