Cuma, Haziran 25
Home>>Bulaşıcı Hastalıklar>>Hastalıklardan Korunmak İçin 10 Adım

Hastalıklardan Nasıl Kurtuluruz? Basitçe Öğrenelim

1. Günde ortalama 7-8 saatlik güzel bir uyku düzenimiz olmalı. Sağlıklı bir uyku düzenimiz olması için çok sıcak ortamlardan kaçınımalıyız. Uyuduğumuz ve uzun süre oturduğumuz odaları düzenli bir şekilde havalandırılmalı, gün içerisinde de bol temiz hava almaya dikkat edilmelidir.

2. Güne başlarken en az yarım saat yürüyüş yapılmalıdır. Yürüyüş yapmak için vakit bulamıyorsanız, araç kullanmak yerine yürümenizde, toplu taşıma araçları kullanıyorsanız birkaç durak önce inip biraz yürüyüş yapmanızda yarar vardır.

3. Günün başlangıcında mutlaka kahvaltı yapılmalı, portakal, limon ve meyve karışımı içilmeli. Gün içerisinde bolca taze sebze meyve tüketilmelidir. Beslenmeye özen gösterilmelidir. Vücuttaki toksinlerin atılması için bol miktarda su tüketilmelidir.

4. Her sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı polen yutmak bağışıklık sistemini güçlendirir. Arı poleni içerdiği yüksek doz B grubunun yanı sıra hormon ve enzim yönünden de önemli bir gıda olduğu unutulmamalıdır.

5. Yulaf, lif yönünden zengin bir besindir ve sizi her türlü hastalıklara karşı korur ve stresinizi azaltır. Bu nedenle eğer sabahları kahvaltı yapılamıyorsa kuru meyveler ile karıştırılan yulaf, kahvaltı olarak tüketilebilir.

6. Gün içerisindeki öğünlerde kuru tüketim yerine mutlaka en az bir öğünün de sıcak çorba içilmeli, özellikle tavuk suyu çorbası tüketilmesine özen gösterilmelidir. Gün içerisinde içilen tavuk suyu çorbası hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur.

7. Gün içerisinde tükettiğimiz besinlere özellikle yoğurt, süt, salata, ızgara, çorba gibi yiyeceklere toz zerdeçal ve zencefil eklemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı sizi korur.

8. Şekerli bir şeyler tüketme ihtiyacı hissediyorsanız en güzel tercih bal tüketmektir. Bal bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Gün içerisinde özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olan ekinezya çayı veya ıhlamur ile karıştırılarak veya polen, zencefil, zerdeçal ile karıştırılarak tüketilebilir. Ancak bal 43 C0nin üzerindeki sıcaklıklara dayanıklı olmadığı için sıcak çaylara değil ılıtılmış olanlara ilave edilerek tüketilmelidir.

9. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, yaban mersini, zencefil, mantar, nar, yeşil çay, antioksidan bakımından zengin besinlerdir. Ve mutlaka bol miktarda tüketilmesi gereklidir.

10. Yoğurt probiyotik olma özelliği ile her gün bir kase tüketilmelidir. Yoğurt tüketilirken içine zerdeçal ve zencefil ilave edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir