Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Hastalıklar>>Göz Hastalıkları>>Hareketli Göz Sendromuna Dikkat
Göz HastalıklarıHastalıklarTedaviler

Hareketli Göz Sendromuna Dikkat

Hareketli Göz Sendromuna Dikkat

Gözün istem dışı her yöne aynı anda hareket etmesi durumu daha çok 4 yaş grubu çocuklarda görülüyor. Rota virüsü hastalığını yenmenin yolları..

Gözün istem dışı, çok hızlı bir şekilde birçok yöne hareket etmesi olarak tanımlanan ‘dans eden göz sendromu’ çoğunlukla rota virüsü hastalığı tedavi edildiğinde kendiliğinden düzelme gösteriyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Umur Kayabaşı, “Daha sık çocuklarda görülen rota virüsü, ebeveynlerin hasta bebeğin altını değiştirdikten sonra el yıkamamaları, enfekte su, yiyecek ve havadaki damlacıklarla bulaşır. Bulantı, kusma, sulu ishal, ateş, aşırı su kaybı ve göz yaşının çıkmaması gibi sorunlara yol açar. Genellikle sıvı kaybının dengelenmesiyle hastalık düzelmeye başlar ancak nadir de olsa menenjit gibi ciddi tablolar görülebilir. Beyin dokusunun tutulması ile birlikte çocukta ‘dans eden gözler sendromu’ oluşabilir. Bu sendromda, gözlerde istem dışı çok hızlı bir şekilde hem yatay hem de dikey olarak ve arka arkaya olan hızlı hareketler kaotik bir görüntü yaratır” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir