Pazartesi, Temmuz 26
Home>>Hastalıklar>>Hangi Yiyecekler Alerji Yapıyor?

Hangi Yiyecekler Alerji Yapıyor?

İnek sütü
Çocukların yaklaşık olarak % 3 ü İnek sütüne karşı alerji göstermektedir. İnek sütünün içerisinde yer alan proteinden özellikle alfa laktoglobulin, kazein, sığır gamma globülin, sığır albümin, ve beta laktoglobulindir alerjiye neden olabilecek niteliğe sahiptirler..

Diyetinden İnek sütü çıkarıldığı da Tereyağı, tereyağı aromalı diğer yağlar, margarin , Peynir çeşitleri, yoğurt, krema, muhallebi gibi gıdaların tüketilmesi de sakıncalıdır..

Yumurta
Pek çok kişi tarafından sık sık tüketildiği ve aaynı zamannda pek çık yiyeceğin içinde yer aldığından dolayı don derece yaygın bir besin alerjenidir. Yumurta beyazına olan alerji sarısına olan alerjiye oranla daha sık görülmektedir.

Kabuklu Deniz Ürünleri ve Balık
Bunlar son derece güçlü alerjen özelliği taşır. Çocuklarda genellikle astım ya da egzamaya sebep olmalarına rağmen aslında kaşıntı, deri ve gözde lezyonlar
ve sindirim sistemindeki alerjilerin oluşumunda büyük ölçüde sorumludurlar. Bu hassas bireylerde alerjik reaksiyonlar balığın ağza alınmasınım ardından birkaç dakika içerisinde görülebilir. Pişmiş veya çiğ balığın kokusunu duyma, hatta kimi zaman balığa yalnızca dokunma ile birlikte dahi aşırı duyarlı bireylerde semptomlara rastlanabilir.

Kuruyemişler

Yygın olarak gözlenen klinik bulgular astım, dudaklarda ve yanak mukozasında kabarma, yutakta görülen ödem, ürtiker ve kimi zaman da egzamadır. Bu grupta yer alan alerjik besinleri şu şekilde sıralayabiliriz: hindistan cevizi, kestane, yerfıstığı, badem, ceviz, şamfıstığı, fındıktır. Genel olarak etkilerini yendikleri zaman göstermelerirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir