Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Hastalıklar>>Hangi Jinekolojik Belirti Kanser Habercisi?
HastalıklarKadın HastalıklarıTedaviler

Hangi Jinekolojik Belirti Kanser Habercisi?

Hangi Jinekolojik Belirti Kanser Habercisi?

Kadınlarda karın kasık ağrısı kanser belirtisi mi uzmanlar bilgi veriyor.. Jinekolog Onkolog Prof. Dr. M. Faruk Köse, karında görülen şişliğin dikkate alınması gerektiğini, bunun, yumurtalık kanserinin habercisi olabileceğini bildirdi.

Köse, 8 Mayıs Dünya Yumurtalık Kanseri Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, yumurtalık kanserinin sinsice ilerlediğini belirtti.

Hastalığın, en sık 60-64 yaşları arasında görüldüğünü aktaran Köse, “40 yaşın üzerinde olmak, çocuk doğurmamış olmak ve yağdan zengin beslenmek, yumurtalık kanserine yakalanma riskini arttırıyor. Doğum kontrol hapı kullanma, çocuk doğurma ve emzirme, rahim alınırken tüplerin alınması, tüplerin bağlanması ise yumurtalık kanseri görülme riskini azaltıyor. Bununla birlikte karında görülen şişliğin dikkate alınması gerekiyor. Yumurtalık kanserinin habercisi olabilir” ifadelerini kullandı.

Köse, yumurtalık kanserinin sadece yüzde 5′inin genetik geçişli olduğunu vurgulayarak, birinci derece yakınlarında meme ya da yumurtalık kanseri görülen kişilerde hastalığın ortaya çıkma riskinin arttığının bilindiğini kaydetti.

“YUMURTALIK KANSERİ DÖRT KADINDAN ÜÇÜNDE İLERİ EVREDE TEŞHİS EDİLİYOR”

Yumurtalık kanserinin, hangi nedenlerle oluştuğunun tam olarak bilinmediğini, ancak bazı durumlarda ve bazı kadınlarda yumurtalık kanserinin daha sık görüldüğünü belirten Köse, şu bilgileri verdi:

“Örneğin hiç doğum yapmamışlarda, erken adet görenlerde, geç menopoza girenlerde, kısırlık olanlarda veya kısırlık tedavisi görenlerde, yumurtalık kanseri sık görülüyor. Yumurtalık kanseri, dört kadından üçünde ileri evrede teşhis ediliyor. Günümüzde erken tanıda en önemli yardımcı, düzenli jinekolojik muayene yapılarak ve ayrıntılı aile öyküsü alınarak hastanın değerlendirilmesidir. Yumurtalık kanseri tedavisinde altın standart, jinekolog onkolog tarafından yapılacak ve geride görülür tümör bırakılmayacak ilk ameliyattır. Yumurtalık kanserlerinde asıl tedavi genellikle cerrahidir. Ameliyat esnasında kanserin cinsi ve yaygınlığı değerlendirilir. Hastanın yaşı, çocuk istemi ve kanserin evresine göre ameliyat planlanır. Rahim, yumurtalıklar, lenf düğümleri, karın zarı ve tümörün yayılmış olduğu tüm organ kısımları tamamen alınabilir. Ameliyat sonrası genellikle kemoterapi planlanır. Yumurtalık kanserinde erken evrelerde 5 yıllık yaşam yüzde 70 iken ileri evrelerde bu oran giderek azalır.”

Köse, yumurtalık kanserinin belirtilerini de karında şişlik ve ağrı, kilo kaybı, idrar sorunları, uzun süreli hazımsızlık, gaz veya bulantı, sindirim bozuklukları, sık sık görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir