Pazar, Kasım 28
Home>>Faydalı Bilgiler>>Hamilelikte Kaçınmanız Gereken 7 Besin Grubu Nedir?
Faydalı BilgilerSağlık HaberleriVitaminler

Hamilelikte Kaçınmanız Gereken 7 Besin Grubu Nedir?

HAMİLELİKTE KAÇINMANIZ GEREKEN 7 BESİN GRUBU

İyi dengelenmiş bir diyet yemek her zaman önemlidir, ancak hamileyken daha da önemlidir. İyi dengelenmiş bir diyet yaparak, doğmamış bebeğinize sağlıklı gelişimi için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi çoğu gıda güvenlidir, ancak hamilelik sırasında kaçınmanız gerektiğini bilmediğiniz bazı yiyecekler olabilir.

Bazı yiyecekler, doğmamış bebeğinizde doğum kusurlarına yol açabilecek toksinler içerir; diğer gıdalar gıda kaynaklı hastalıklara neden olan parazitler, bakteriler içerebilir. Hamilelik sırasında oluşan hormonal denge ve bağışıklık fonksiyonundaki değişiklikler sizi ve gelişmekte olan bebeğinizi ciddi komplikasyonlara ve enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Balık

Balıklar, temel Omega-3 yağ asitleri ve protein bakımından yüksek ve yağ açısından düşüktür, bu da onları hamilelik sırasında mükemmel bir beslenme seçeneği haline getirir. Ancak, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), anne adaylarının yüksek seviyelerde metil cıvaya sahip balıklardan kaçınmaları konusunda uyarıyor.

Metil cıva bir teratojendir (doğum kusurlarına neden olan kimyasal) ve nehirlere, okyanuslara ve göllere ve yiyeceğimiz balıklardan bazılarına karışan kimyasal endüstrisinin yan ürünlerinden biridir. Kral uskumru, kiremit, köpekbalığı, kılıçbalığı ve albacore ton balığı, yüksek seviyelerde cıva içeren balıkların EPA izleme listesine dahil olan balıklardan bazılarıdır.

Bazı balıklar (çipura, kalkan balığı, halibut ve köpek balığı gibi) ayrıca poliklorlu bifeniller (PCB’ler) ve dioksinler gibi diğer teratojenlerin yüksek seviyelerini içerir. Ham kabuklu deniz ürünleri hamilelik sırasında çiğ kabuklu deniz mahsulleri yemekten kaçınınız, çünkü bazen zararlı kabuklu hayvanlar gıda zehirlenmesine neden olan zararlı bakteriler ve virüsler içerebilir.

Çiğ Yumurta

Salmonella bakterileri içerebildiğinden, cıvık veya çiğ yumurta yemeyin. Beyazlar ve yumurta sarısı iyice pişmiş olan yumurtaları yiyin, bu da salmonella bakterisini öldürür.

Çiğ yumurta içerebileceğinden, ev yapımı dondurma veya mousse veya restoranlardan yemek yemeyin. Ancak, süpermarket dondurmaları ve salata sosları (emin olmak için etiketleri kontrol edin) normal olarak pastörize edilmiş yumurtalar kullanılarak yapılır.

İçecekler

Kafein

Yüksek düzeyde kafein, bebeğinizin doğum ağırlığının düşük olmasına yol açabilir ve bu da yaşamının daha sonraki dönemlerinde sağlık problemleri riskini artırır. Aşırı kafein tüketimi de düşük ve yarık damak ile ilişkilendirilmiştir. Kafein, çikolata kahve ve çay gibi birçok gıdada doğal olarak bulunur ve bazı enerji içecekleri ile alkolsüz içeceklere eklenir. Bazı soğuk algınlığı ve grip ilaçları da kafein içerir. Bu ilaçları almadan önce eczacınızla, doktorunuzla veya ebe ile konuşun. Kafeini tamamen kesmek zorunda değilsiniz, ancak günde 200 mg’dan daha fazla  tüketmemeye özen göstermelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Kahveye Alternatif 11 İçecek

Alkol

Doğmamış bebeğinizi tehlikeye atacağınız için hamilelik sırasında alkol içeren içecekleri içmeyin. Alkol için önemli doğum öncesi maruz kalma, Fetal Alkol Sendromu olarak bilinen tıbbi bir duruma yol açabilir.

Meyve Suyu

Meyve suyu yapılırken, meyveler genellikle soyulur, kesilir veya taze sıkılmış ve dışarıda bulunan zararlı bakteriler meyve suyuna yayılabilir. Gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi için sadece pastörize meyve suları içilmelidir.

Filtre uygulanmış, kaynatılmış veya şişelenmiş su içmelisiniz, böylece su kaynaklı hastalıklara neden olan mikroorganizmaların bulaşmasını önleyebilirsiniz.

Pastorize Edilmemiş Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri oldukça besleyicidir, ancak siz ve doğmamış bebeğiniz için ciddi sağlık riskleri oluşturabilen tehlikeli mikroorganizmaları barındırabilirler. Ham, pastörize edilmemiş süt, birçok gıda kaynaklı hastalığa neden olan Listeria, Salmonella ve E. coli gibi tehlikeli bakteriler içerebilir.

Amerika merkezli Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) tarafından yayınlanan bir rapora göre pastörize edilmemiş süt, gıda kaynaklı hastalığa yakalanma olasılığının 150 katıdır ve pastörize süt ürünleri içeren hastalıklardan 13 kat daha fazla hastaneye yatmaktadır.

Ayrıca, brie, mavi peynir, beyaz peynir, camembert, ricotta, Latin-Amerikan yumuşak beyaz peynirleri ve pastörize edilmemiş sütlerden üretilen herhangi bir diğer süt ürünleri gibi yumuşak peynirlerden de kaçınmalısınız. Sadece pastörize edilmiş süt veya pastörize sütle yapılmış olarak etiketlenmiş yumuşak peynirleri yiyin.

Yüksek A Vitamini İçeren Besinler

A vitamini, her anne adayının diyetlerinde sahip olması gereken önemli besinlerden biridir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında, doğmamış bebeğinizin doğum kusurları geliştirmesine neden olabileceğinden yüksek miktarda A vitamini içeren aşırı miktarda gıda tüketmediğinizden emin olmalısınız.

Yüksek A vitamini içeren gıdalar arasında karaciğer, karaciğer ürünleri ve balık karaciğer yağı bulunur.

Tıp Enstitüsünün tavsiyelerine göre, gebe kadınlar her gün 2,565 uluslararası ünite (IU) A vitamini almalıdır. Üç ons (85 gram) pişmiş sığır karaciğeri 27.185 IU A vitamini içerir. A vitamini takviyesi almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Yıkanmamış Sebze ve Meyveler

Sebzeler ve meyveler, doğmamış bebeğinizin gelişimi için gerekli olan önemli besinleri sağlar. Ancak, çiğ lahana, yonca, turp, fasulye ve yıkanmamış meyveler yememelisiniz. Pişmiş lahanası hamilelik sırasında iyi bir alternatiftir.

Hazırlanmadan veya yemeden önce çiğ sebze ve meyveleri akan suyun altında iyice durulayın, özellikle kesme veya soyma gerektiren meyveleri. Bakteriler genelde dış kabukta bulunur.

İyi Pişirilmemiş Et

Çiğ et, salmonella ve diğer hastalık taşıyan bakteriler tarafından kontamine olabilir. Sağlıklı bir yetişkinde, bu bakteriler ishal, kusma ve ateş gibi hafif ancak rahatsız edici semptomlara neden olur. Fakat anne adayı için erken doğum, düşük veya ölü doğum gibi sorunlara neden olabilir.

Etinizi buzdolabında mümkünse donmuş bir şekilde saklayın ve yemeden önce düzgün bir şekilde pişirildiğinden emin olun. Az pişmiş veya çiğ et ürünlerinden sonra ellerinizi iyice yıkayın. Çapraz kirlenmeyi önlemek için, kesme tahtalarınızı ve gereçlerinizi her zaman iyice temizlemelisiniz.

Hamilelik sırasında kaçınmanız gerektiğini bilmediğiniz yiyecekleri yememenin yanı sıra aşırı kilo alımından da kaçınmalısınız. Hamilelik sırasında kilo almak, herhangi bir sağlıklı hamilelikte normaldir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında aşırı kilo alımı önerilmez, çünkü bazen doğum sırasında sorunlara neden olur.

Hamilelik sırasında sevdiğiniz yiyeceklerden kendinizi mahrum etmek zorunda değilsiniz. Sağlıklı bir diyet yaptığınız, düzenli egzersiz yaptığınız ve kendinizin ve doğmamış bebeğinizin sağlığı için birkaç basit önlem almanız şartıyla, keyif aldığınız şeyleri yiyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir