Cumartesi, Kasım 27
Home>>Gebelik - Hamilelik>>Hamilelik Döneminde Yaz Sıcağından Kurtulmanın Yolları
Gebelik - HamilelikSağlık Haberleri

Hamilelik Döneminde Yaz Sıcağından Kurtulmanın Yolları

Hamilelik Döneminde Yaz Sıcağından Kurtulmanın Yolları

Menopozda olmaya bilirsiniz ama hem hamilelik hem de yaz ayı birleşince sıcaktan bunalabilirsiniz. Ama endişelenmeyin; yaz aylarında kendinizi sıcaktan patlayacak gibi hissettiğiniz de bile bu durumdan kurtulmanıza yarayacak bazı önerilerimiz var. Aşağıdaki yöntemler sayesinde yazın sıcağında bir serin bir hamilelik dönemi geçirebilmeniz mümkün olacaktır.

Jel torbalarının bir çok kullanım faydasını görmüş olabilirsiniz. Daha önce bir çok yazımızda soğuk kompres olarak kullanmanızı önermiştik. Bu yazımızda da vücudunuzu serinletmekiçin kullanabilirsiniz. Buzlukta sakladığınız jel torbalarını vücudunuzda istediğiniz yerlere koyarak serinlik hissedebilirsiniz. Ayrıca bu torbaları ile geceleri de serinleyebilirsiniz. Yapmanız gereken şey bunları yatağa girmeden birkaç dakika önce yatağa koymanızdır.

Yatağınızın soğuk olmasını seviyorsanız önerebileceğimiz bir diğer yöntem de çarşaflarınızı soğutmanızdır. Hamile olan kadınlara garip gelebilir ama yatak örtünüzü bir poşetin içine koyup soğuması için buz dolabına koyabilirsiniz. Uyumadan önce yatağınıza serip serin serin uyuyabilirsiniz.

Gün içinde kendinizi daha serin hissetmeye ihtiyacı olan hamile kadınlar dar giyinmekten kaçınmalıdır. Bunun yerine daha hava alan giysiler giymeniz sizi gün boyunca serin tutmaya yardımcı olacaktır.

Unutmadan: 40 Yaş Üstü Kadınlarda Gece Terlemelerinin Nedenleri ve Tedavisi

Yazın parkta piknik yapmak harika bir aktivite olabilir. Tabi hamile olmasaydınız. Hamile olan kadınların yaz aylarında serinlemesi için daha çok kapalı alanlarda klimanın serinletebileceği bölgelerdeki aktivitelere odaklanması daha iyi olacaktır. Sinema, spa, müze gibi..

Hamileyken spor yapmaya devam ediyorsanız, spor için sabahın erken saatlerini kaçırmayın. Henüz yeryüzü ısınmamışken yapacağınız spor daha sonra yapacağınız spora oranla sıcaklığınızı daha az arttıracaktır.

Hamile kadınların, hamile olmayanlara oranla daha fazla su ihtiyacı vardır. Bu yüzden normal zamankinden daha fazla su içmelisiniz. Daima yanınızda bir su şişesi bulundurun.

Yaz meyvelerinden yararlanarak hamilelikteki sıcaklıklardan kurtulabilirsiniz. Yaz meyvelerini seçerken daha çok sulu olanlarını seçmeniz hem sıcaklığınızı azaltır hem de su ihtiyacınızı karşılayabilir. Ya da bir bardak soğuk su içine çilek, ahududu gibi meyveleri koyup içebilirsiniz. Eğer çok fazla su içmek istemiyorsanız yaz meyvelerini dondurup yiyebilceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.

İmkanınız varsa bulunduğunuz yeri değiştirebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında ege bölgesinde ya da akdeniz bölgesinde bulunmak size ekstra bir sıcaklık katacaktır. Bu nedenle imkanı olan hamile kadınların yaz aylarında daha serin bölgelere (yaylalar olabilir) taşınması onlar açısından iyi olacaktır.

Yaz sıcağında hamile iseniz ve gideceğiniz soğuk bir yerler yoksa üzülmeyin. Sizde havuza gidin! Yüzme, hamile kadınların yapabileceği en iyi egzersizlerden biridir! Kaslarınız ve eklemleriniz üzerinde düşük etkilidir ve sizi serinletir.

Dışarı çıkacağınız zaman dar ayakkabılar giymeyin. Zaten hem sıcak hem de hamile olunca ayaklar iyice şişkinlik yapıyor. Bu da hem sizi zorlar hem de daha sıcak hissetmenize neden olur. Bu nedenle yaz aylarında hamile iseniz dışarıya çıkınca rahat terlikler giymeyi deneyin.

Okumanızı Öneririz: Hamilelikte Bacak Krampları İçin 10 Doğal Çözüm Yöntemi

Hamile de olsanız yaz da olsa günün bir çoğunda iş yaptığınızı biliyoruz. Ev işi bitmez! Ancak öğlen vakti iş yapmaktan kaçınmanız sıcaklıktan kurtulmanıza yardımcı olur. Mümkünse öğlen vakti iş yapmayın hatta hamile olduğunuz için vücudunuzun daha fazla dinlenmeye ihtiyacı olduğunun farkına varın ve bunun için öğlenleri klimanın altında şekerleme yapın.

Yaz aylarında daha fazla terleriz, üstüne bir de hamile olunca terlemeniz durmaz ve bu sıcaklığınızı arttırabilir. Bunun için kullanabileceğiniz bazı yöntemler olduğunu unutmayın. Birbirinize sürtünme ve terlemeyi önlemek için uyluklarınız arasında biraz bebek pudrası sürün. Ya da aynı amaçla bulabilirseniz hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz. Ayrıca göğüslerinizin altına deodorant sıkarak terlemeyi ya da tahriş olmayı azaltabilirsiniz.

Yaz aylarında hamile olan kadınların en sık karşılaştığı rahatsızlıklardan biri de diğer mevsimlere göre daha fazla mide bulantısı yaşamalarıdır. Bunun da üstesinden gelebilirsiniz. Midenizi yatıştırmak için nane aromalı şekerler yiyebilirsiniz. Ya da elbiselerinize çok az nane yağı sürerek bulantınızı hafifletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir