Perşembe, Haziran 17
Home>>Ana Sayfa>>Hamile Olduğunu Anlamanın Yolları

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamilelik Belirtileri

Her kadın fıtratı gereği anne olmak ister. Annelik birçok duygu değişimi getirdiği gibi, fiziksel değişimler de barındırır. Ve aslında bu durumların hepsi, hamilelik döneminden itibaren başlamaktadır.

Hamile olduğumu nasıl anlarım sorusuna gelecek olursak, fiziksel ve ruhsal bazı durumlar yaşayabilirsiniz. Bunlar önünüzdeki süreçle ilgili ipucu verebilir aslında. Geçmişten beri bir kadının hamile olduğunu tahmin etmesinin en alışılagelmiş ve bilinen en basit yolu, regl tarihinizin gecikmesidir. Tabi her zaman bu durum hamile olduğunuzu göstermeyebilir. Farklı nedenler (çeşitli sağlık sorunları, psikolojik geçişler vs.) yoksa bu gecikme neticesi kuvvetle muhtemel hamilesiniz diyebiliriz.

Çünkü regl tarihinizin gecikmesi demek, tıbbi anlamda o ay düzenli olduğunuz reglinizin gerçekleşmemesi ve yumurtalarınızın döllendiği anlamını taşır. Bu da aslında evde yapılacak, eczaneden temin ettiğiniz basit bir gebelik testi ile mümkün olacaktır. Bunlar dışında aşırı duygusal, her şeye kolayca ağlayabilen, alıngan bir ruh durumu da ilk günlerden itibaren kendini gösterecektir. Fiziksel olarak da kilo artışı, göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk, bazı bayanlar da aş erme dediğimiz hassasiyet sonucu mide bulantıları da örnek verilebilir.

Hamilelik belirtileri çoğu bayan da farklılık gösterebilir. Bu sayılan durumların hepsini yaşayıp, ilk zamanlardan itibaren ağır hamilelik dönemi yaşayan anne adayları olduğu gibi, hiçbir durumu yaşamayıp, tabir-i caizse hamile olduğunu dahi bebeğinin hareketlerinden hissetmek dışında bir durumla karşılaşmayan anne adayları da olabilir.

Eğer planlı bir gebelik yaşıyorsanız, regl gecikmesi ile yapacağınız gebelik testi sonucu hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Fakat bu testler bazen yanıltıcı olabiliyor. İlk günden itibaren; bu saydıklarımızın bir ya da birkaçını yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmenizi ve yaptıracağınız kan-idrar testinden sonra gebelikten emin olup, buna göre hareket etmenizi öneririz. Tüm anne adaylarına sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik dönemi dileklerimizle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir