Cuma, Şubat 26
Ev>>Faydalı Bilgiler>>Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yumurtlama Takibi
Faydalı BilgilerGebelik - Hamilelik

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yumurtlama Takibi

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yumurtlama Takibi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy, yumurtlama takibini anlattı.

Bebek sahibi olmak her kadının ortak arzusu. Peki, hamile kalma şansını artırmak için ne yapılmalı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy, yumurtlama takibinin gebe kalmada önemli bir etken olduğunun altını çizdi ve konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Yumurtlama takibi, yumurtlama zamanının takip edilerek kadının en doğurgan olduğu günlerin belirlenmesi ve ilişkinin buna göre planlanarak gebelik şansının artırılması amacını taşır. Spermler, ilişki sonrasında yaklaşık 72 saat canlı kaldıklarından haftada 2-3 kez düzenli ilişkileri bulunan bir çiftin yumurtlama takibine ihtiyacı yoktur. Herhangi bir nedenle düzenli ilişkinin olamadığı durumlarda yumurtlama takibi ve ilişki planlaması yararlı olacaktır. Yumurtlama zamanının belirlenmesinde temel vücut ısısı (BBT) çizelgesi yöntemi güvenilir olmaması ve zahmetli olması nedeniyle birçok merkez tarafından terkedilmiştir. Günümüzde yumurtlama zamanı genellikle ultrason takipleri ile belirlenmektedir. Foliküler faz sırasında düzenli olarak yumurtalıkların ultrasonla incelenmeleri foliküler gelişim hakkında bilgi verir.

 

Evde uygulanan yumurtlama takip kiti

Adetin başlangıcından sonraki belli günlerde kadının idrarında LH düzeyinin subjektif olarak takip edilmesini sağlayan hazır evde kullanımlık testler de mevcuttur. Böylece yumurtlamanın olacağı idrarda LH’nin pozitifleşmesiyle öğrenilebilir ve çifte uygun birleşme takvimi verilebilir.

Anormal yumurtlama nedir?

Yumurtlamada anormallik birkaç şekilde olabilir:

-Kadının 21 günden kısa veya 35 günden uzun adet döngüsü olması genellikle yumurtlama olmadığını (anovülasyon) gösterir.

-Bazı hastalarda 3 ay veya daha uzun süre adet görülmeyen dönemler olabilir. Buna seyrek adet (oligomenore) adı verilir.

-Hiç adet olmaması ise amenore olarak adlandırılır.

Kadının düzenli adet döngüsünün gerçekleşmesi vücutta pek çok hormonal sistemin doğru çalışmasına bağlıdır ve yumurtlama problemlerinin nedeninin araştırılması için bu sistemleri oluşturan hormonların kan düzeylerinin incelenmesi gerekir.

Doğum Riskleri Neler, Nasıl Önlenebilir?

Prof. Dr. Hakan Türkkahraman doğumlarda görülen sıkıntıları, nedenlerini ve çarelerini anlattı.

Prof. Dr. Hakan Türkkahraman, “Her bin doğumda bir anomali görülüyor. Bu sıklık düşük gibi görünse de bu hastalık, bireylerin hayatlarında inanılmaz etkiler bırakabiliyor” dedi.

Türkkahraman, SDÜ Diş Hekimliği Fakültesince gerçekleştirilen “Uluslararası Kraniyofasiyal Anomaliler Kongresi” öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversite olarak uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını dile getirdi.

Kraniyofasiyal anomalinin doğuşsal kaynaklı, baş ve yüz kısımlarında görülen bozukluk anlamına geldiğini belirten Türkkahraman, bu bozukluklarının en belirginin ise dudak ve damak yarıkları olduğunu kaydetti.

Bu sorunların doğumla başladığını, tedavisinin ise 20′li yaşlara kadar devam ettiğini ifade eden Türkkahraman, sorunun hastanın konuşma, yeme, görünüm ve psikolojisini büyük anlamda etkilediğini vurguladı.

Bozuklukların, hastaların yanında ailelerini de etkilediğine dikkati çeken Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Türkkahraman, hastalığın tedavisinin uzun yıllar sürdüğünü ve çok emek istediğini anlattı.

Kraniyofasiyal anomaliler içerisinde birçok sendromun bulunduğuna işaret eden Türkkahraman “Her bin doğumda bir anomali görülüyor. Bu sıklık düşük gibi görünse de bu hastalık, bireylerin hayatlarında inanılmaz etkiler bırakabiliyor” diye konuştu.

Kongre ile bu alandaki son gelişmeler ve tedavi yöntemlerini görme imkanı bulmayı umduklarını ifade eden Türkkahraman, “Kraniyofasiyal anomaliler alanında yeni bir çığır açmayı hedefledik. Kongremize yurt içi ve dışından 20 davetli hocamız geldi” dedi.

ABD ve Almanya’dan gelen akademisyenlerin de konuşmacı olarak katılacağı kongre, yarın sona erecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir