Pazar, Kasım 21
Home>>Gebelik - Hamilelik>>Hamile İken Kiropraktik Tedavi Güvenli mi ?
Gebelik - Hamilelik

Hamile İken Kiropraktik Tedavi Güvenli mi ?

HAMİLE İKEN KİROPRAKTİK TEDAVİ GÜVENLİ Mİ?

Günümüzde, insanlar yeni tedavi yöntemlerini denemeye ve ihtiyaç duyulmadığı müddetçe güçlü ilaçlar almamaya meyillidir. Ancak, hamilelik söz konusu olduğunda, annelerin sağlıklarına daha fazla dikkat etmek için herşeyi yapıyorlar.

Günümüzde yavaş yavaş popülerleşmeye başlayan bir diğer tedavi yöntemi de Kiropratik Tedavi dediğimiz sinir sistemini düzenlemek amacıyla omurga, kemik ve kaslara müdahele etme yöntemidir. Bazı anneler ya da anne adayları gebelik döneminde kiropratik tedaviden çekinirler. Ancak bu dönemde bile eğer olağan dışı bir sorun yoksa kiropratik tedavi size faydalı gelecekti.

Kiropratik Tedavi İnvaziv Değildir

İnvaziv demek, kabaca yayılmacı anlamına gelir. İyi haber şu ki; kiropratik tedavi invaziv olmaması, omurganın ve diğer eklemlerin yeniden hizalanmasına dayanması ve böylece vücudun doğal işlevini engellememesidir. Sinir ve eklemlerden gelen stresi azaltmak, kiropratik tedavi vücudunuzu etkilemesinin birincil yoludur. Bu, bebeğinizin bundan hiçbir şekilde etkilenmeyeceği anlamına gelir.

Kiropratik Tedavi Uyuşturucu Madde İçermez

Özellikle hamile kadınların en çekindiği noktalardan biri de özellikle opioid ağrı kesiciler olmak üzere ilaçların kullanımı ile ilgilidir. Bu, henüz doğmamış çocuklarını korumak için herhangi bir ilaç kullanmadan ağrıyla uğraşmak zorunda kalanların önemli gündem maddeleriden biridir. Opioid ilaçları almama konusunda ihtiyatlı bir karar olmasına rağmen, araştırılması gereken başka seçenekler de vardır. Kiropratik, diğer şeylerin yanı sıra, ağrıyı hafifletmek için hizmet eder. Her türlü acıya karşı etkili olmamasına rağmen, kiropratik tedavi hamilelik sırasında hala çok etkili olabilir.

Hamile İken Kiropratik Tedavide Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tüm kiropratik tedavi uzmanları, elbette, her bireyin özelliklerini göz önünde bulundurarak, uygulayacağı teknikleri bir hastaya uygulayacak şekilde eğitilirler. Belli bir vakada, bir kayropraktik, hamile kadınlarla da eğitim almadan sertifikalandırılamaz. Bunun için kiropratik tedaviyi yaptırmayı düşündüğünüz kişilerin gebe kadınlara uygulanan kiropratik tedavi alanında uzmanlaşmış olmasına dikkat çekin.

Kiropratik Tedaviye Başlamadan Önce Doktorunuza Danışın

Kiropratik tedavi güvenli ve non-invaziv olarak kabul edilmesine rağmen, bu tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Etrafınızda kiropratik tedavi alanında uzman birileri yoksa doktorunuzdan tavsiye isteyebilirsiniz.

Doktorunuz kiropratik tedaviden kaçınmanızı tavsiye edebilir, ancak günümüzde daha az sıklıkta görülür ve tipik olarak, yoğun egzersizlerden uzak kaldığınızda doktorunuzun tercih edeceği karmaşık gebeliklere göre değişir. Hamilelik büyük ölçüde ödüllendirici ve yaşamı değiştiren bir deneyimdir, ancak bunun dezavantajları da olabilir. Ancak, bu dezavantajların üstesinden gelmeyi öğrenmek, doktorunuzla konuşmak ve onların tavsiyesini almak kadar basit olabilir.

Kiropratik Tedavinin Faydaları

Daha önce de belirtildiği gibi, kayropraktik tedavi, hamileliğin doğrudan bir sonucu olarak ortaya çıkan ağrı ve rahatsızlıklara odaklanarak daha kolay ve sağlıklı bir hamileliğe sahip olmanıza yardımcı olabilir. Pelvisin yanlış hizalanması bunun iyi bir örneğidir. Ancak, kiropratik orada durmuyor. Hamile kadınlar dahil herkese yardımcı olabilecek birçok başka işlevi vardır.

Mide bulantısını yönetmek muhtemelen hamileliğin en sevilmeyen semptomlardanbiridir, ancak kadınların yarısından fazlasının hamilelik sırasında bu problemle başa çıkması gerekir. Kiropraktik tedavi, bulantıyı gerçekten azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir.

Son olarak, eklem ve boyun ağrısı, kiropraktör işinin zımbalarından biridir ve sorunun kaynağı ne olursa olsun düzenli olarak tedavi edilir. Kadın postürü, hamilelik sırasında bebeği yerleştirmek için değişme eğilimindedir ve bu değişimler her zaman vücudun geri kalanında çok iyi gitmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir