Pazar, Mayıs 9
Home>>Hastalıklar>>Halsizliği Hafife Almamak Gerek
HastalıklarTedaviler

Halsizliği Hafife Almamak Gerek

Halsizliği Hafife Almamak Gerek

Kadınların bağışıklık sistemi daha mı zayıf? Halsizlik neyin belirtisi olabilir? Prof. Dr. Murat Duman yanıtlıyor..

İmmünoloji ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Duman, bağışıklık sisteminin yetersiz fonksiyonu veya vücudun bakteri ve virüsler yerine kendi dokusuna saldırması nedeniyle ortaya çıkan bağışıklık hastalıkları konusunda bilgi verdi.

Prof. Dr. Murat Duman, Türkiye’de birçok kişide, astım, şeker, guatr, romatizma, sinir kas sistemi hastalığı myasthenia gravis, kronik hepatit, multipl skleroz (MS), deri, eklem, kan, böbrek gibi vücudun farklı bölgelerini etkileyen kronik hastalık Lupus, Behçet gibi birçok rahatsızlığın genel adı olan otoimmün (bağışıklık) hastalık bulunduğunu bildirdi.

Bu hastaların bir kısmının birden fazla hastalığı aynı anda taşıdıklarını söyleyen Duman, bu kişilerin çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu belirtti.

Kozmetikler tetikleyebilir

Duman, bu hastalıklarda, organları kullanmada güçlükler, moral ve çalışma yönünden kendini zayıf hissetme, doğum zorluğu gibi problemler yaşanabileceğini ifade etti.

Otoimmün hastalıkların çoğunlukla kadınlar arasında görüldüğünü söyleyen Duman, şöyle konuştu:

“Bağışıklık sistemi çalışma düzeninde, kendi antijenlerimize saldırmaması gereken antijenlerimiz saldırıyor, buna genetik faktörlerin yanı sıra çevre faktörleri, virüsler, ultraviyole ışınları, kullanılan ilaçlar veya kullanılan kozmetikler neden olabiliyor. Yani immün sisteminde dengeyi bir yerden bozduğunuz zaman toparlama mümkün olmuyor.”

Sinsi seyrediyor

Hastalıkların belli belirtileri olmadığını, her hastalıktaki gibi yorgunluk ve halsizlik olabileceğini kaydeden Duman, özellikle kadınların halsizlik veya yorgunluk gibi şikayetleri olduğu zaman mutlaka hekime gitmelerini istedi. Duman, özellikle ailesinde bu hastalıkları taşıyanların daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir