Pazartesi, Nisan 19
Home>>Faydalı Bilgiler>>Güneşin Cilde Verdiği Zararlar ve Sonuçları

Güneşin Cilde Verdiği Zararlar ve Sonuçları

Güneşe uzun süre maruz kalan cildimize neler olur? En kızgın ve tepede olduğu zamanlarda mümkünse dışarıda olmayalım veya yüzümüzü şapka ve gözlükle gizleyelim.

Melanom gibi ciddi kanser türleri, kötü veya iyi huylu tümör büyümelerine sebep olabilir. Hücresel hasarlar, kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri, aktinik keratoz ve deri kanseri riski var.

Bronzlaşmak. Güzel, altın tonlarında bronz yanık bir tene kavuşmayı hayal ederiz. Cildin üst tabakası epidermiste bronzlanşma sonucu yanıklar meydana gelir. Uv ışınları yaşlanma etkilerini hızlandırır, cilt kanseri riskini artırır. Güneş koruyu kremini mutlaka kullanın.

  1. Derecede güneş yanığı. UV ışınları deriye hasar verir. Kızarıklık, dokunmatik hassasiyet, ısı değişimi ve ağrı meydana gelir. Cldin en dış katmanı etkilenir. 1 saatte oluşur birkaç günde geçer. Aspirin veya ibuprofen, soğuk kompres, aloe veya nemlendirici kremler, ağrı kesiciler ağrıyı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.
  2. Dereceden güneş yanığı. Derinin alt katmanlarına zarar verir. Sinir uçları etkilenir daha çok acı verir. Uzun sürer, şişme, kabarma, kızarma ve kabarcık görülür. Nem kaybolur, enfeksiyona neden olur. Kırışmalar görülebilir.

Kırışıklıklar. Yetişkinlerde %80 oranında güneş etkisi kırışmaya neden olur. Deri lifleri etkilenir. Ciltte bozulma, sarkma, gerilme gözlenir.

Düzensiz Cilt Tonu. Pigmentasyon denilen cilt rengi değişir. Parlak mat olabilir. Bazı bölgeler koyu görünebilir. Kan damarlarında kalıcı değişimler olabilir, kırmızı lekeler çıkabilir.

Çiller. Güneşe maruz kalan yerlerde görülen lekelerdir. Açık tenli ve kızıl saçlılarda sıkça görülür. Yaz aylarında öne çıkar. Sağlık sorununa neden olmaz. Boyut, şekil ve renk ile kanser riski belirlenebilir.

Melazma. Yanak, burun, alın, çene üzerinde kahverengi lekelerdir. Herkeste görülebilir.

Yaş Lekeleri. Kahve ve gri lekeler yaşlılıkta ortaya çıkar. El, yüz, göğüste güneş nedeniyle oluşur. Beyazlatma kremleri, asit peeling ve ışık tabanlı tedaviler mevcuttur.

Aktinik Keratoz. Baş, boyun ve ellerde kırmızımsı lekelerdir.

Skuamöz Hücre Karsinomu. Kabuklu kanayan kırmızı lekeler deri kanseri habercisidir.

Bowen Hastalığı. Bu cilt yüzeyinde yer alan, deri kanseri türüdür.

Bazal Hücre Karsinomu. Kolay tedavi edilen bir türdür.

Yaz Aylarında Cilt Tehlikeleri: Böcek Sokması, Aşırı Yanma

Denizdeki tehlikelerden biri acı ve ağrı veren mikrop kapmanızı sağlayan denizanasıdır.

Yaşamınızı tehdit eden zehre sahip olabilir. Dikkatsiz olduğumuzda denizanaları bizi sokabilir. Genelde sığlarda bulunurlar ve pis denizdedirler. Vatoz veya rina da kuyruğu ile derinizi kesebilir ve tırtıklı dikenleriyle yara açar. Dikenlerinde zehir vardır. Saldırgan değillerdir. Kalıcı dövme de bir diğer risktir. Geçici dövme cildi tahriş eder ve enfeksiyon riski vardır. Koyu ve kalıcı lekeler cildinizde kalabilir. Zehirli sarmaşık, meşe ve sumak bitkilerde risklidir. Birçok kişide döküntüye neden olur. Şişme, kızarıklık ve kaşıntı da görülür.

Döküntü 2-3 hafta sürer. Döküntü ve kaşıntı ilacı reçetesiz olarak da verilebilir. Enfekte olursa kortizon ve antibiyotikler verilebilir. Sivrisinekler tırmalar ve iğnesini batırdığı anda zarar verebilir. Nil virüsü, dang humması ve başka hastalıklara neden olabilir. Kapı ve pencerelere koruyucu taktırın böcek kovucu ilaçları kullanın. Arı sokması sonucu zehirlenmeniz olasıdır. Şişme, ağrı ve kaşıntı olur. Alerjik reaksiyonlar olabilir, boğazda şişme iltihap kapma, nefes darlığı veya ürtiker görülebilir.

Acil tıbbi yardım alın. Buz uygulayın ve antihistaminik ilaç kullanın. Tıbbi çözümler gecikirse zehirlenme riski artar. Kahverengi keşiş örümceğinden de sakının. Zehirleri son derece güçlüdür. Isırıkları ciddi yara ve enfeksiyona neden olur. Ağrısızdır deride kırmızı beyaz lekeler görülür. Kabarcıklar ağrılı hale gelir. Acil doktora gidin. Cilt kanseri anormal deri hücreleri büyümesinden kaynaklanır. Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom gelişebilir.

İsilik, ter bezlerinin pembe sivilceler üretmesiyle olur. Sıcak ve nemli yerlerde gelişir. Belirtileri azaltmak için soğuk kompres yapın derin bir banyo iyi gelir. Kuru ve sıcak havadan losyonlardan kaçının. Bebeğiniz için krem kullanırken doktora danışın. Güneş yanığı kızarıklık ve ağrı verir. Ağrı kesiciler, soğuk kompres, aloe, hidrokortizon veya nemlendirici kremler rahatsızlığı giderebilir. Koruyucu krem kullanın. Yanıklarda doktora gidin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir