Pazar, Eylül 19
Home>>Hastalıklar>>Güneş Yanıklarına Karşı Etkili Yöntemler
HastalıklarTedaviler

Güneş Yanıklarına Karşı Etkili Yöntemler

Güneş Yanıklarına Karşı Etkili Yöntemler

Yazın sıkça oluşan güneş yanıklarının zararları herkes tarafından bilinen gerçeklerdir. Derinin fazla yanması; iltihaplanmaya, erken yaşlanmaya ve hatta cilt kanserine yakalanmanıza bile yol açabilir. İşte size yanıklarla baş edebilmek için birkaç ipucu:

 1. Yanıklarınızı Islatın: Yanıkları rahatlatmanın en hızlı yolu yanık bölgelere soğuk suyla kompres yapmanızdır. Buzlu su cilde zarar verdiğinden kesinlikle yanık bölgeye uygulanmamalıdır. Ellerinizi soğuk suda tutun ve sonra yanık bölgeye değdirin. Uyuşma hissedene kadar ellerinizi yanık bölgede tutun, daha sonra da yumuşak bir havluyla nazikçe kurulayın. Bu işlemi yanma hissi ortadan kaybolana kadar tekrarlayın.
  2. Soğuk Suya Girin: Eğer tüm vücudunuz güneş yanığı olduysa, küveti soğuk suyla doldurun ve içine girin. Aşırı soğuk su kullanmayın, çünkü suyun içinde fazla kalamazsınız. Orta soğukluktaki suya girin ve en az 30 ila 40 dakika suyun içinde kalın. Sudan çıktığınızda yanma hala devam ediyorsa, yeniden suya girin. Sudan tamamen çıktığınızda çok nazik bir şekilde kurulanın.
  3. Yeşil Çay Kompresi Yapın: Bir demlik yeşil çay demleyin ve soğumaya bırakın. Çağ soğuduğunda, temiz bir bezi çaya bandırın, sıkın ve yanık bölgeye uygulayın. Yeşil çay güneşin ultraviyole ışınlarına karşı cildi korur.
  4. Sebze Yardımı: Eğer aşırı derecede yanığınız varsa, birkaç dilim salatalığı kesin ve yanık bölgenin üstüne koyun. Salatalık yanık bölgeyi serinletir ve şişmenin oluşmasını engeller.
  5. Sirke Mucizesi: Sirke, yanıkların acısını azaltır; çünkü içinde asetik asit vardır ve bu da acıları azaltır. Sirkeyi direk yanık bölgeye dökmeyin; kağıt havluya birkaç damla sirke damlatın ve yanık derinin üstüne koyun. En iyi sonucu elde etmek için sirke kompresini gece uygulayın ve tüm gece bırakın.
  6. Aloe Harikası: Aloe nın rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Hem direk bitki olarak hem de krem olarak uygulayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir