Pazar, Kasım 28
Home>>Ne Nedir?>>Bilim Sözlüğü>>Güneş Nedir? Katmanları Nelerdir? Güneşin 5 Katmanı Hakkında Detaylı Bilgi
Bilim SözlüğüBilmeyen KalmasınBiyografiNe Nedir?

Güneş Nedir? Katmanları Nelerdir? Güneşin 5 Katmanı Hakkında Detaylı Bilgi

Güneş Nedir? Katmanları Nelerdir? Güneşin 5 Katmanı Hakkında Detaylı Bilgi

Öncelikle hidrojen ve helyumdan oluşan devasa bir gaz bloğu olan güneş, sürekli akı olan birçok katmana sahiptir. Bu makale, güneşin iç kısmından kromosfere ve güneş rüzgarlarına kadar bir giriş niteliğindedir.

Kendi yıldızımız olan Güneş, güneş sisteminin alfa ve omegasıdır. Dünyadaki yaşam, ondan elde edilen enerji ile mümkün olur. Güneşin iç yapısı, bir soğanınkine benzer.

Yıldızların evrim teorisi günümüzde çok gelişmiştir, bir yıldızın Güneş gibi bir iç yapısını önceden tahmin edebiliriz, sadece başlangıç ​​kütlesini bir parametre olarak biliriz. Güneş tabakaları, ısıyı en yüksek seviyede olan ve dışarıya doğru hareket ettiğimizde giderek azalan bir termal gradyan olarak görülür. Güneş kütlesi tamamen gazlıdır ve çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşur.

Güneş’in Çekirdeği

Güneş çekirdeği, 15 milyon Kelvin civarında bir sıcaklığa sahip tüm katmanların en iç kısmıdır. Çekirdeğin yoğunluğu yaklaşık 160 gm / cm3’tür; bu, Dünya’daki en yoğun nesnelerden biri olması beklenen bir kurşun bloğunun on katıdır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Güneş’in kütlesinin % 40’ı çekirdeğin içinde yer alır, ancak hacminin sadece % 10’unu kaplar.

Bu yüksek sıcaklıklarda ve yüksek yoğunluklarda, hidrojen çekirdekleri birbirlerini vurduklarında zıtlaşmazlar, ama helyum oluşturmak için birleşirler. Bu, Güneş’in olağanüstü enerji çıktısından sorumlu olan nükleer füzyon sürecidir. Kaynaşık kütlenin bir kısmı enerjiye dönüştürülür. Füzyon reaksiyonları çok yüksek enerjili gama ışınları ve iç çekirdekten yola çıkarak nötrinleri ortaya çıkarırlar ve fotofere doğru yol alırlar. Yolda, yüksek enerjili gama ışını foton, gaz atomları ile çarpışmalar yoluyla birkaç düşük enerji fotonuna dönüştürülür. Nötrinolar durdurulamazlar ve herhangi bir madde ile reaksiyona girmeden solar zarfın içinden geçerler.

Radyoaktif Katman

Çekirdek dışındaki bir sonraki katman, radyoaktif katman veya konveksiyon bölgesidir. Burada sıcaklık yaklaşık 4 milyon Kelvin’dir, bu da burada füzyon reaksiyonlarının gerçekleşemeyeceği anlamına gelir. Yoğunluk da önemli ölçüde düşer ve güneş kütlesinin % 60’ının geri kalanı dış güneş zarfının % 90’ında bulunur. Göreceli olarak daha opak olan güneş zarfı, ısı geçişinin sebebi ile konveksiyon yoluyla dış tabakalara doğru ısıyı yavaşça arttırır. Dolaşan gazın devasa hücreleri yüzlerce kilometre boyunca uzanan konveksiyon akımlarında hareket eder. Bu yüzden bu alan konveksiyon bölgesi olarak adlandırılır. Dolaşan sıcak gazın konveksiyon hücreleri oluşturulur ve bu sayılar dış katmanlara doğru artar.

Fotosfer

Radyoaktif bölgesinin hemen dışında Güneş’in yüzeyi olarak adlandırılan Fotosfer katmanı bulunur. Sadece birkaç yüz kilometre kalınlığında, bu Güneş’in en dış ve tek görünür tabakasıdır. İç katmanlara kıyasla, daha hafiftir. Bu, güneş ışınlarını oluşturan düşük enerjili fotonların yayıldığı tabakadır. Sunumu, Güneş’in emisyon spektrumunu analiz ederek incelenebilir. Fotosent, ‘Güneş lekeleri’ olarak adlandırılan bazı düşük sıcaklık veya daha soğuk noktalardan oluşur. Güneş manyetik alanın dinamikleri nedeniyle yaratılmışlardır. 11 yıllık bir döngüde periyodik olarak yoğunlaşırlar.

Kromosfer Tabakası

Fotosfer dışında, kromosfer olarak adlandırılan en ince tabakalardan biridir. Esas olarak güneş tutulması sırasında gözlenen, kırmızı bir renk veren hidrojen oluşur. Sıcaklığı 7000 Kelvin’de fotoferden daha yüksektir.

Korona Tabakası

Kromosferin ardından Korona tabakası bulunuyor. Kromosferin etrafını sarar ve tüm katmanların en seyrek olanıdır. Şaşırtıcı bir şekilde, bu tabakanın 1 milyon ila 3 milyon Kelvin arasında değişen bir sıcaklığı vardır. Koronal ısıtmanın kaynağı hala bir sırdır. Koronanın manyetik alanın etkisiyle ısıtıldığı, ancak geçerliliğini koruduğu bir varsayım vardır. Korona, güneş ışınları olarak adlandırılan ve birçok Dünya yarıçapından daha uzun mesafeler boyunca uzanan ve saatlerce süren yüksek enerjili enerji patlamalarına şahittir. Onların sıcaklıkları 11 milyon Kelvin’e yakın olacak şekilde kaydedildi.

Koronadaki diğer gözlenen fenomenler, çıkıntılar olarak adlandırılan çıkarılan gaz kütleleridir. Korona, sadece ay ışığında fotokopik engellendiğinde güneş tutulmaları sırasında net olarak gözlemlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir