Salı, Kasım 23
Home>>Hastalıklar>>Göz Hastalıkları>>Göz Tembelliği İçin Tetris Oynayın
Göz HastalıklarıHastalıklarTedaviler

Göz Tembelliği İçin Tetris Oynayın

Göz Tembelliği İçin Tetris Oynayın

Tetris oynamak göz tembelliğine iyi geliyor, gözün açısını ve kapasitesini düzenliyor.

Bir zamanlar uzmanların zararları konusunda alarm verdiği tetris oyunu bu kez bir hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Uzmanlar tetris ile göz tembelliğini tedavi ediyor. Araştırmacılar iki gözün de birarada çalışmasını sağlamak için göz tembelliğini tedavi etmenin bir yolunu buldu.

Göz tembelliği özellikle çocukluk döneminde yüzde 3 görülme sıklığıyla en çok rastlanılan “görme bozuklukları” arasında yer alıyor. Göz tembelliği bir gözün, diğeriyle aynı oranda gelişmemesiyle ortaya çıkıyor. Bu da diğer göze daha fazla yük binmesi anlamına geliyor.

Eğer tedavi edilmezse de kalıcı görme kaybına da neden olabiliyor. Göz tembelliğinin bundan önceki tedavi yöntemlerinde sağlıklı göz kapatılarak, tembellik olan gözün daha çok çalışması sağlanıyordu.

TETRİS OYNAYANLARDA GÖZ TEMBELLİĞİ YOK OLDU

Kanada, Montreal’deki McGill Üniversitesi Oftalmoloji Departmanı Başkanı ve aratşırmayı yürüten Dr. Robert Hess, tedavinin yetişkinlerde işlevsel olduğunu  belirtti.

18 yetişkin üzerinde test edilen araştırmada gönüllülerinde dokuzunun, bir gözleri kapatılarak zayıf gözle tetris oynamaları sağlandı. Diğer 9 gönüllü de iki gözleri açık bir şekilde oynadı. İki gözü açık bir şekilde oynayanlar heyecan verici bir gelişme kaydederken, tek gözü açık oynayanlar ortalam bir ilerleme kaydetti. Araştırma Current Biology isimli bilimsel dergide yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir