Cuma, Haziran 25
Home>>Hastalıklar>>Göz Hastalıkları>>Göz Hastalıklarında Dünya Çapındayız
Göz HastalıklarıHastalıklarTedaviler

Göz Hastalıklarında Dünya Çapındayız

Göz Hastalıklarında Dünya Çapındayız

Göz hastalıkları konusunda ileri teknoloji ve başarıya sahip olan ülkemiz, ESASO tarafından akredite edildi ve retina eğitimlerine başlandı..

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Vehbi Koç Göz Hastanesi, dünyada göz cerrahisinde adını duyuran yalnızca 5 ülkenin akredite olabildiği Avrupa Birliği (AB) Göz Hastalıkları Üst İhtisas Okulu’nun (ESASO) altıncı eğitim merkezi seçildi.
Hastane’nin tüm olanakları ve altyapısı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Özmert’in organizasyonuyla, Avrupa’nın göz cerrahlarının üst ihtisas eğitimlerini organize eden kuruluşu ESASO tarafından incelenerek akredite edildi.

ESASO’nun bu yılki cerrahi retina eğitimleri de AÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Vehbi Koç Göz Hastanesi’nde yapıldı.

ESASO Türkiye Koordinatörü Prof. Dr. Emin Özmert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulun diğer eğitim merkezlerinin ABD, İspanya, Belçika, Almanya, ve Avusturya’da bulunduğunu bildirdi.

Türkiye’nin, okulun eğitim üyeliğine seçilen altıncı ülke olduğunu vurgulayan Özmert, okulda göz cerrahisinde ileri düzey simülasyon ve canlı ameliyat eğitimleri verildiğini ifade etti.

İnteraktif ortamda düzenlenen kursların 25 öğrenciyle sınırlandırıldığını, bu yılki cerrahi retina kursunun ilk kez Türkiye’de düzenlendiğini anlatan Özmert, bu eğitimlere 8 ülkeden 25 cerrahın katıldığını söyledi.

Özmert, şöyle konuştu: “Dünyaca ünlü göz cerrahlarının yaptığı ameliyatlar, katılımcılar tarafından HD formatında üç boyutlu izlendi ve aynı anda cerrahi ile ilgili tartışmalar yapıldı. Ülkemizden de profesör doktorlar Emin Özmert, Figen Batıoğlu, Güngör Sobacı ve Ziya Kapran, retinanın cerrahi hastalıklarıyla ilgili eğitimler verdi. ESASO’nun genel direktörü Dr. Giuseppe Guarnaccia tarafından, yapılan etkileşimli kursun bütün aşamaları izlendi ve kontrol edildi. Dr. Guarnaccia, ESASO üst ihtisas okulunun ‘Scientific Council’üne sunduğu resmi raporda, bu interaktif eğitim ve organizasyonun çok başarılı olduğunu ifade etti.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir