Pazar, Eylül 19
Home>>Hastalıklar>>Göz Hastalıkları>>Göz Hastalıkları ile Baş Ağrısının İlişkisi
Göz HastalıklarıHastalıklarTedaviler

Göz Hastalıkları ile Baş Ağrısının İlişkisi

Göz Hastalıkları ile Baş Ağrısının İlişkisi

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Belgin Ekmekçiler bazı göz hastalıklarının belirtisinin baş ağrısı olabileceğini belirtti.

Çağımızın sağlık sorunu olan ve çoğunlukta ciddiye alınmadan ağrı kesicilerle çözüm aranan baş ağrısının, en çok kadınlarda görülmekle birlikte erkek ve çocuklarda da sık olarak rastlanılan bir hastalık olduğunu belirten Memorial Diyarbakır Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, baş ağrısının göz hastalıklarına etkileri hakkında bilgi verdi. Nörolojik baş ağrıları; gerilim kaynaklı ve hipertansiyona bağlı baş ağrıları ve migrenin çok nadiren de beyinde tümör veya diğer vasküler hastalıklardan kaynaklandığını dile getiren Ekmekçiler, sinüzitün de baş ağrısının en önemli sebeplerinden biri olduğunu kaydetti. Ekmekçiler, sinüzitin özellikle çocuk yaşta göz arkasında hissedildiği için göz hastalıkları ile karıştırıldığını ifade etti.

“AKŞAMLARI ARTAN BAŞ AĞRISINA DİKKAT EDİLMELİD”

Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, kırma kusurları, gözde baş ağrısı yapan en önemli sebeplerin başında gelip miyop, hipermetrop ve astigmatizm olarak bilinen ve kişinin görmesini etkileyen göz kusuru olduğunu açıkladı. Ekmekçiler, “Hasta, gözlerinde kırma kusuru olduğunu bilmiyorsa veya gözlük numarası değiştiği halde yetersiz gözlük kullanıyorsa, baş ağrıları ile karşılaşması kaçınılmaz olur. Ağrılar özellikle akşamları artan alın ağrısı şeklinde başlar, bununla birlikte uykuya eğilim ve çabuk yorulma şikayetleri ağrıya eklenebilir. Glokom yani göz tansiyonu baş ağrısının kaynağı olabilen en önemli ikinci sebeptir. Açık açılı glokom ve kapalı açılı glokom olmak üzere iki türde glokom vardır.

Açık açılı glokomda göz tansiyonu sürekli yüksek seyretmektedir. Bu durumda hasta sadece belli belirsiz künt baş ağrılarından şikayetçi olur ama göz tansiyonu çok yükselmedikçe açık açılı glokom bulgu vermeyebilir. Fakat geç tanı konduğunda da geri dönüşü olmayan körlüklere sebebiyet verebilir. İkinci tür göz tansiyonu kapalı açılı glokomda ise, hasta şiddetli baş ağrısına sebep olan göz tansiyonu krizleriyle karşılaşır ve ağrı genelde akşam saatlerinde başlar. Bununla birlikte, bulanık görme ve mide bulantısı olabilir.

Migren ile karışan bu tablo ancak dikkatli bir göz muayenesi ile tespit edilebilir. Hasta, tanıyı atladığında gözde körlükle karşı karşıya kalabilir. Bu hastalığın tedavisi lazer yöntemiyle, oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Baş ağrısı çok sık görülebilmekte ve çok ciddi hastalıkların ilk bulgusu olabilmektedir. Eğer, sıklıkla bu tür bir ağrı varsa, önce küçük bir muayene ile tanı koyabilecek göz doktoruna sonra kulak burun boğaz doktoruna ve en son olarak da daha detaylı testleri uygulayacak bir nöroloji doktoruna başvurulmalıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir